תודה על תרומתך לשוברים שתיקה
בחרו סכום:
25
50
100

250
500
1,000
או הזינו סכום:
ש"ח
אירו
דולר
פאונד

תשלום באמצעות Paypal / כרטיס אשראי
חד פעמי
חודשי
המחאות

המחאות לפקודת "שוברים שתיקה" ניתן לשלוח ל:

"שוברים שתיקה"
ת.ד. 51027
ת"א 6713206

העברה בנקאית

ניתן לבצע העברה בנקאית לחשבוננו:

חשבון 340219 בסניף 608 (ארלוזורוב) בבנק הפועלים

זיכוי מס בארה"ב

ניתן להעביר תרומה דרך החשבון שלנו ב"קרן החדשה", לקבלת זיכוי מס על תרומות בארה"ב: לחצו כאן

לזיכוי מס באירופה צרו עמנו קשר במייל info@shovrimshtika.org

לפרטים נוספים

info@shovrimshtika.org

הרשמה לניוזלטר
שלח
צפו בניוזלטרים קודמים
תפריט
ניוזלטר Twitter Facebook YouTube
חיפוש מתקדם
קטגוריות דרגות יחידות איזורים תקופות
אגוזאוגדת איו"שאוגדת עזהאוגדת עזה, חטיבה דרומיתאחרביסל"חבית המשפט הצבאיגבעתיגבעתי, גדוד רותםגבעתי, גדוד שקדגדוד 5033 (מילואים)גדוד אב"כגדוד ארזגדוד חרבגדוד חרובגדוד לביאגדוד נחשוןגדוד קרקלגדוד שמשוןגדס"ר נח"לגדס"ר צנחניםגולניגולני, גדוד 12גולני, גדוד 13דובדבןדובר צה"לדוכיפתהמינהל האזרחיהנדסה הנדסה, גדוד 601הנדסה, גדוד 603הנדסה, גדוד 605חטיבה 5 (מילואים)חטיבת כפירחטמ"ר אפריםחטמ"ר בנימיןחטמ"ר הבקעהחטמ"ר יהודהחטמ"ר עציוןחטמ"ר שומרוןחי"רחיל האוירחיל החינוךחיל היםחילוץ והדרכה (פיקוד העורף)חרמ"שחרמ"ש חטיבה 401חרמ"ש חטיבה 7יהלוםימ"סמ"צ מעבריםמג"במגלןמודיעיןמודיעין קרבימילואיםמילואים - גדוד 7490 (נשרים מגמלא)מילואים - גדוד חרמ"ש 8104מילואים - חטיבת אלכסנדרונימילואים - חטיבת ירושליםמילואים - פיקוד העורףמשטרה צבאיתמתפ"שנ"מנח"לנח"ל 50נח"ל 931נח"ל 932נח"ל חרדיסחלבסיירת יעלסמו"ר (יהלום)עוקץעורב נח"לעורב צנחניםפיקוד דרוםפלח"ן גבעתיפלח"ן נח"לפלח"ן צנחניםפלס"ר גבעתיפלס"ר נח"לפלס"ר צנחניםפלס"ר שריון 401פלס"ר שריון 7צנחניםצנחנים 101צנחנים 202צנחנים 890קרקלשח"םשייטת 13שלדגשריוןשריון 188שריון 401שריון 500שריון 7שריון 7, גדוד 75שריון 8, גדוד 455 (מילואים)תותחניםתותחנים - איכוןתותחנים - רוכב שמייםתותחנים 402תותחנים 404תותחנים 405תותחנים 411תותחנים 55תותחנים 9305 (מילואים)תותחנים MLRSתותחנים מורןתותחנים מיתרתצפיתנית
שדות חיפוש חופשי
קטגוריות
דרגות
יחידות
איזורים
תקופות
עדויות טקסט עשו מבצע ממש מפגר, יעני ממש מפגר
מספר קטלוגי: 93024
יחידה: סחלב
אזור: חברון
תקופה: 2001 - 2002
סיווג עדות לפי קטגוריות:
[    ]
שירתת בשטחים?
בוא/י לדבר על זה!
חיילים וחיילות ששירתו במגוון תפקידי לחימה ותומכי לחימה בשטחים - בואו לתת עדות, בפנים גלויות או מבלי להיחשף.
בואו לשבור שתיקה.
למתן עדות ומידע נוסף:
info@shovrimshtika.org
107  צפיות    0  תגובות
עשו מבצע ממש מפגר, יעני ממש מפגר
יחידה: סחלב
אזור: חברון
תקופה: 2001 - 2002

באו אלינו פעם לפלוגה כמה נחלאווים נראה לי. לא, זה היה גולנצי'קים. גולני, אסור היה להם מאיזשהי סיבה להיות שם בחברון, משהו כזה, היה איזה סיפור כזה. ואז הגיעו איזה כמה גולנצ'יקים ואמרו שהם צריכים בחורה ושני בנים מאצלנו, הם הולכים לאיזה מבצע סודי. רק מי שיהיה במבצע יקבל מידע. ואמרתי יאללה, מגניב. נכנסתי כאילו איזה כיף, איזה יופי, נכנסנו. הרעיון של המבצע היה, בהתחלה לקחו אותנו, אמרו לנו: עולים להר הזה, שוכבים, עושים מארב. הולך לעבור הרמטכ"ל או משהו כזה על הציר הזה ואנחנו צריכים לראות ששום דבר לא קורה. לא עושים כלום. אנחנו מסיימים את הדבר הזה ואז המפקד מוציא איזה לוח כזה, מתחיל לדבר איתנו, פשוט התחיל להסביר מה הולך לקרות. אנחנו הולכים בעצם לירות עכשיו על קבוצת בתים, לירות על איזשהי שכונה בדרך מאיפה שהיינו, לא יודעת אפילו איפה זה היה. טיפסנו לשם איזה חמש שעות, אני נקעתי את הרגל שלי בערך בעשר דקות הראשונות ולא ידעתי את זה. אנחנו הולכים לירות על בתים ויהיו, יש כבר מצלמות ממוקמות בשטח שיתעדו את זה. ומה שקורה זה שאנחנו יורים על הבתים וברגע שהם יירו עלינו, המצלמות האלה יוכלו לתעד מאיזה בתים יוצאים הזה ואז אנחנו יודעים באיזה בתים יש נשקים. אנחנו רק צריכים לתת כמה יריות עם כדורי סרק כנראה ולברוח, ואז הם כבר יורים, המצלמות כבר יצלמו מאיזה בתים מגיעים הנשקים ולמחרת על הבוקר הולכים לעשות פשיטה. כאילו מה זה למחרת על הבוקר? זה היה אמור להיות באיזה חמש לפנות בוקר אנחנו יורים, ובאיזה שש בבוקר נכנסים לבתים. ובשביל זה היה צריך בחורה, כדי שכשנכנסים לבתים אז תהיה איתם בחורה.

אותה יחידה גם נכנסים? כן. זה כאילו היה, היינו אמורים לחכות איזה שעה בתוך הרכב ואז להיכנס לבתים. ומה שקרה זה שירינו שם על הבתים כדורי סרק, כולם יצאו החוצה, כל השכונה שם, וכלום, לא נורתה ירייה אחת לכיוון שלנו. כלום. אף אחד לא ירה. והמפקד אומר: "ותירו, תירו, תמשיכו לירות, כולם לירות, לא להפסיק". ואני חושבת על האנשים האלה, יורים להם על הבתים, הם לא יודעים שזה סרק, יורים להם על הבתים כרגע. הם לא מבינים מאיפה זה בא, הם לא מבינים מה קרה, ואף אחד לא ירה עלינו בחזרה. ואז מה שקרה, שבשש בבוקר נכנסנו בכל זאת לבתים לעשות שם חיפושים בקטע של דפקו לנו את המבצע. אז נכנסנו לבתים, אתה תעוף לפה, אתה תעוף לשם. מה קרה? מה היו היריות? כאילו, שואלים אותם מה היו היריות שאנחנו ירינו. איכשהו, לא יודעת איך הם הפכו את זה הפוך על הפוך והתחילו לשאול אותם מה היו היריות האלה על הבתים.

מה חשבת אז על המבצע הזה? זה נהיה ממש מגוחך, כי הם שאלו אותם מה זה היה היריות האלה.

אבל זה אבסורד מפה. מה חשבת אז? אני לא זוכרת. זה נראה לי נורא מוזר. אני זוכרת שלא הבנתי, אני הייתי בטוחה שלא הבנתי את המבצע, כאילו שלא הבנתי מה, כי הם הסבירו את הכל כזה בשטח. אחרי שעשינו את המארב אז הגיעו כל ההסברים של מה הולכים לעשות. ואז ירינו, נכנסנו לזה, אף אחד לא ירה. אני הייתי בטוחה שירדנו מזה ופתאום חזרנו כאילו, יאללה, עכשיו יוצאים לבתים. ואז באנו והתחלנו להיכנס לבתים, והתחילו לשאול. ואני קולטת שאתה יודע, לא רציתי, גם זה לא היחידה, זה לא הפלוגה שלי, זה לא זה, היו שם שני בנים מהפלוגה שלי והשאר גולנצ'יקים. אני לא יודעת, לא רוצה לשאול יותר מדי שאלות, אתה יודע. ואז מה עשו? כל הבנים, עם כל הנשקים שלהם וזה, אני עם האלונקה על הגב, המחורבנת הזאת, אני זוכרת ששמו עלי את האלונקה. אמרתי: למה אני? כל כך הרבה בנים, למה אני צריכה להיות עם אלונקה על הגב? וסתם, התפקיד שלי היה פשוט לבוא, לעמוד ליד הבנות בקטע של שאם קורה משהו, אז אני תופסת את הבנות, כן. אבל זה היה שכונה שבכלל לא היתה קשורה לאיפה שאנחנו היינו והם באמת לא הבינו מה אנחנו רוצים מהם. וכל הזמן שאלו אותם: מאיפה היריות? מי ירה? מי ירה? כאלה. כי היה להם מידע שיש בבתים האלה נשקים.

אז עשו חיפוש בבתים? עשו חיפוש.

זה שכונה שלמה. אנחנו התפצלנו לשתי קבוצות, היינו איזה עשרה אנשים, משהו כזה. התפצלנו לשתי קבוצות. כל קבוצה לדעתי נכנסה לאיזה פחות מעשרה בתים כל קבוצה. לא הגענו לעשרה בתים. נשברנו והלכנו כי זה מה זה היה מיותר, זה היה ממש מטופש.

מה מצאו שם? לא מצאו כלום, לא מצאנו כלום. ואז כל המצלמות והתיעוד גם הבנתי שאין, לא ראיתי את האנשים האלה אחר כך יותר. יצאתי איתם למבצע הזה והם נעלמו כלא היו. עשו מבצע ממש מפגר, יעני ממש מפגר. באו לאנשים וצרחו עליהם מאיפה היו היריות שאנחנו ירינו. ועוד אני זוכרת שהוא תפס איזה מישהו, לקח אותו לצד, הוא החזיק אותו כזה מכאן, לקח אותו ככה מהצוואר, לחש לו באוזן: "אם זה לא אתם יריתם, אז איפה החורים של הכדורים אם ירו עליכם?". עכשיו, זה היה כדורי סרק אז לא היה חורים. הוא אמר: "זה לא אנחנו ירינו, ירו לנו על השכונה", הוא אמר: "אנחנו לא ירינו כלום, ירו עלינו". "ירו עליכם? תראה לי חור של כדור אחד. תראה לי", ולקח אותו לחפש את החורים. זה היה ממש מוזר.