תודה על תרומתך לשוברים שתיקה
בחרו סכום:
25
50
100

250
500
1,000
או הזינו סכום:
ש"ח
אירו
דולר
פאונד

תשלום באמצעות Paypal / כרטיס אשראי
חד פעמי
חודשי
המחאות

המחאות לפקודת "שוברים שתיקה" ניתן לשלוח ל:

"שוברים שתיקה"
ת.ד. 51027
ת"א 6713206

העברה בנקאית

ניתן לבצע העברה בנקאית לחשבוננו:

חשבון 340211 בסניף 567 (בית אסיה) בבנק הפועלים

זיכוי מס בארה"ב

ניתן להעביר תרומה דרך החשבון שלנו ב"קרן החדשה", לקבלת זיכוי מס על תרומות בארה"ב: לחצו כאן

לזיכוי מס באירופה צרו עמנו קשר במייל info@shovrimshtika.org

לפרטים נוספים

info@shovrimshtika.org

הרשמה לניוזלטר
שלח
צפו בניוזלטרים קודמים
תפריט
ניוזלטר Twitter Facebook Instagram Spotify YouTube
חיפוש מתקדם
קטגוריות דרגות יחידות איזורים תקופות
אגוזאוגדת איו"שאוגדת עזהאוגדת עזה, חטיבה דרומיתאחרביסל"חבית המשפט הצבאיגבעתיגבעתי, גדוד רותםגבעתי, גדוד שקדגדוד 5033 (מילואים)גדוד אב"כגדוד ארזגדוד חרבגדוד חרובגדוד לביאגדוד נחשוןגדוד קרקלגדוד שמשוןגדס"ר נח"לגדס"ר צנחניםגולניגולני, גדוד 12גולני, גדוד 13דובדבןדובר צה"לדוכיפתהמינהל האזרחיהנדסה הנדסה, גדוד 601הנדסה, גדוד 603הנדסה, גדוד 605חטיבה 5 (מילואים)חטיבת כפירחטמ"ר אפריםחטמ"ר בנימיןחטמ"ר הבקעהחטמ"ר יהודהחטמ"ר עציוןחטמ"ר שומרוןחי"רחיל האוירחיל החינוךחיל היםחילוץ והדרכה (פיקוד העורף)חרמ"שחרמ"ש חטיבה 401חרמ"ש חטיבה 7יהלוםימ"סמ"צ מעבריםמג"במגלןמודיעיןמודיעין קרבימילואיםמילואים - גדוד 7490 (נשרים מגמלא)מילואים - גדוד חרמ"ש 8104מילואים - חטיבת אלכסנדרונימילואים - חטיבת ירושליםמילואים - פיקוד העורףמשטרה צבאיתמתפ"שנ"מנח"לנח"ל 50נח"ל 931נח"ל 932נח"ל חרדיסחלבסיירת יעלסמו"ר (יהלום)עוקץעורב נח"לעורב צנחניםפיקוד דרוםפלח"ן גבעתיפלח"ן נח"לפלח"ן צנחניםפלס"ר גבעתיפלס"ר גולניפלס"ר נח"לפלס"ר צנחניםפלס"ר שריון 401פלס"ר שריון 7צנחניםצנחנים 101צנחנים 202צנחנים 890קרקלשח"םשייטת 13שלדגשריוןשריון 188שריון 401שריון 500שריון 7שריון 7, גדוד 75שריון 8, גדוד 455 (מילואים)תותחניםתותחנים - איכוןתותחנים - רוכב שמייםתותחנים 402תותחנים 404תותחנים 405תותחנים 411תותחנים 55תותחנים 9305 (מילואים)תותחנים MLRSתותחנים מורןתותחנים מיתרתצפיתנית
שדות חיפוש חופשי
קטגוריות
דרגות
יחידות
איזורים
תקופות
עדויות טקסט "אתם צריכים לגלות הבנה אם יהודים יראו את התסכול שלהם פה בימים הקרובים"
מספר קטלוגי: 881145
דרגה: סמ"ר
יחידה:
אזור: אזור שכם
תקופה: 2013
סיווג עדות לפי קטגוריות:
[    ]
שירתת בשטחים?
בוא/י לדבר על זה!
חיילים וחיילות ששירתו במגוון תפקידי לחימה ותומכי לחימה בשטחים - בואו לתת עדות, בפנים גלויות או מבלי להיחשף.
בואו לשבור שתיקה.
למתן עדות ומידע נוסף:
info@shovrimshtika.org
20  צפיות    0  תגובות
"אתם צריכים לגלות הבנה אם יהודים יראו את התסכול שלהם פה בימים הקרובים"
דרגה: סמ"ר
יחידה:
אזור: אזור שכם
תקופה: 2013

וואיי, המתנחלים זה היה בכלל הזייה. זה ממש משהו שאני זוכר וזה באמת שרט אותי. היה רצח של איזה יהודי בחווארה. אני זוכר שהיה אחרי זה כמה אירועי ”תגי מחיר”, היה כאילו כמה דברים שהיהודים עשו. ואז אשכרה היא באה אלינו למוצב ודיברה איתנו, וכולנו ישבנו והקשבנו לה, הקצין אפילו.

מי זאת "היא"? בחורה כלשהי מיצהר. אשכרה באה ואני זוכר שאשכרה התיישבנו, הקשבנו לה. היא אמרה "תקשיבו, קרה אירוע מאוד זה, זה לא יעלה על הדעת, אתם צריכים לגלות הבנה אם יהודים יראו את התסכול שלהם פה בימים הקרובים". כאילו, זה אני ממש זוכר. ואני הייתי, אני מתתי כאילו, לא יודע מה. [רציתי] לתת לה איזה קת בראש או משהו ושתעוף משם, באמת. כאילו, היהודים איכשהו תמיד מרגיש לי שהם עושים הרבה יותר בלאגן.

תסביר. עזוב את זה שקודם כל קרה איזה פעמיים שהם הגיעו אלינו למוצב, הפכו את [השירותים] הכימיים, הפילו את האוהל. זה קרה איזה פעם פעמיים. ויש תחושה שהיהודים, בגלל שהם יודעים שלא יעשו להם באמת כלום, הרבה יותר מרשים לעצמם מאשר הערבים. אז אולי פחות קורה האירועים שיהודים מגיעים לעימות מאשר פלסטינים, אבל שיש עימות עם יהודים הוא תמיד משמעותי יותר. אם יהודים מעורבים באיזה משהו כזה כמו שאמרנו, הצתה או משהו, זה תמיד מגיע לאירועים יותר משמעותיים, כי אז הצבא נכנס למן פלונטר כזה. שמה הפלונטר? שמה הפלונטר? שאתה בעצם, יש את היהודים שאתה כביכול אמור לשמור עליהם. אבל בפועל היהודים התחילו את המשהו הלא בסדר, אבל עכשיו הפלסטינים יוצאים החוצה ואתה בתור צבא, אתה נורא מתוכנת על זה שאת הפלסטינים צריך להרחיק חזרה לתוך הכפר והיהודים צריך לדבר איתם יפה כזה, לבקש מהם בנימוס לחזור. והחבר'ה ביצהר זה חבר'ה מאוד קשים, זה באמת התחתית של הימין בישראל. זה כל מיני חבר'ה שבאו לישיבה, שבאו ממשפחות מפורקות, לא יודע, והם גם אנשים עם אופי מאוד אלים וגם קיצוניים בדעות שלהם. וזהו, כשזה מגיע איתם למקרים כאלה, למרות שהם אנשים באמת מסוכנים, אתה מתנהג איתם יותר בעדינות כי הם כאילו אלה שאתה אמור לשמור עליהם.

מה הסמכות שלך במקרה שאתה רואה מתנחל נוהג באלימות? כאילו, בתור מי שאמור לשמור על הסדר במקום? אתה יודע? אני לא יודע אם היה לנו סמכויות. יכול להיות שהיה סמכויות ולא עדכנו אותנו בזה. אני לא זוכר שהיה מעצר של מתנחל או משהו.

אתה יודע אם היה מותר לכם נגיד לעצור מתנחל? האמת שלא. אני יודע שפלסטינים היה לנו מותר, יהודים אני לא יודע. יהודים אני לא זוכר.

איך אתה מסביר את זה? אתה אומר שיצהר זה מקום שהוא ידוע, ואתם גם נשמע שחוויתם הרבה תקריות כאלה של אלימות, לפעמים כלפיכם, לפעמים כלפי הפלסטינים. איך זה בעצם יכול להיות שאתה לא יודע מה הסמכות שלך מול מתנחלים? זה היה כאילו צורך שלך הרבה פעמים. כל הזמן. אני התחושה שלי הייתה שכל הזמן הצבא נורא פחד מלהתעסק עם המתנחלים. שזה בכלל לא אופציה למצות איזשהו דין איתם, או לנסות [לחשוב] איך אתה מונע את הדבר הזה פעם הבאה. כאילו, עם הפלסטינים היה כל הזמן את החשיבה "אם הם זה (מתפרעים) אז נרתיע אותם". אבל היהודים, בגלל שזה סיטואציה נורא דפוקה, והם גם אזרחי מדינת ישראל אבל מצד שני הם באמת אלה שעושים, אני לא רוצה להגיד [את] כל הבעיות, גם הפלסטינים היו מעורבים בדברים, אני אהיה הוגן, אבל אני אגיד גם שהיהודים גורמים להמון בעיות בתוך הזה. וכאילו, התחושה זה כמו שיהיה לך שתי מפלצות בחדר, ומפלצת אחת אתה תנסה, לא יודע מה, עם כידון להרוג אותה, ומפצלת שנייה עם ליטופים תנסה להרחיק אותה. זה לא יעבוד.