תודה על תרומתך לשוברים שתיקה
בחרו סכום:
25
50
100

250
500
1,000
או הזינו סכום:
ש"ח
אירו
דולר
פאונד

תשלום באמצעות Paypal / כרטיס אשראי
חד פעמי
חודשי
המחאות

המחאות לפקודת "שוברים שתיקה" ניתן לשלוח ל:

"שוברים שתיקה"
ת.ד. 51027
ת"א 6713206

העברה בנקאית

ניתן לבצע העברה בנקאית לחשבוננו:

חשבון 340211 בסניף 567 (בית אסיה) בבנק הפועלים

זיכוי מס בארה"ב

ניתן להעביר תרומה דרך החשבון שלנו ב"קרן החדשה", לקבלת זיכוי מס על תרומות בארה"ב: לחצו כאן

לזיכוי מס באירופה צרו עמנו קשר במייל info@shovrimshtika.org

לפרטים נוספים

info@shovrimshtika.org

הרשמה לניוזלטר
שלח
צפו בניוזלטרים קודמים
תפריט
ניוזלטר Twitter Facebook Instagram Spotify YouTube
חיפוש מתקדם
קטגוריות דרגות יחידות איזורים תקופות
אגוזאוגדת איו"שאוגדת עזהאוגדת עזה, חטיבה דרומיתאחרביסל"חבית המשפט הצבאיגבעתיגבעתי, גדוד רותםגבעתי, גדוד שקדגדוד 5033 (מילואים)גדוד אב"כגדוד ארזגדוד חרבגדוד חרובגדוד לביאגדוד נחשוןגדוד קרקלגדוד שמשוןגדס"ר נח"לגדס"ר צנחניםגולניגולני, גדוד 12גולני, גדוד 13דובדבןדובר צה"לדוכיפתהמינהל האזרחיהנדסה הנדסה, גדוד 601הנדסה, גדוד 603הנדסה, גדוד 605חטיבה 5 (מילואים)חטיבת כפירחטמ"ר אפריםחטמ"ר בנימיןחטמ"ר הבקעהחטמ"ר יהודהחטמ"ר עציוןחטמ"ר שומרוןחי"רחיל האוירחיל החינוךחיל היםחילוץ והדרכה (פיקוד העורף)חרמ"שחרמ"ש חטיבה 401חרמ"ש חטיבה 7יהלוםימ"סמ"צ מעבריםמג"במגלןמודיעיןמודיעין קרבימילואיםמילואים - גדוד 7490 (נשרים מגמלא)מילואים - גדוד חרמ"ש 8104מילואים - חטיבת אלכסנדרונימילואים - חטיבת ירושליםמילואים - פיקוד העורףמשטרה צבאיתמתפ"שנ"מנח"לנח"ל 50נח"ל 931נח"ל 932נח"ל חרדיסחלבסיירת יעלסמו"ר (יהלום)עוקץעורב נח"לעורב צנחניםפיקוד דרוםפלח"ן גבעתיפלח"ן נח"לפלח"ן צנחניםפלס"ר גבעתיפלס"ר נח"לפלס"ר צנחניםפלס"ר שריון 401פלס"ר שריון 7צנחניםצנחנים 101צנחנים 202צנחנים 890קרקלשח"םשייטת 13שלדגשריוןשריון 188שריון 401שריון 500שריון 7שריון 7, גדוד 75שריון 8, גדוד 455 (מילואים)תותחניםתותחנים - איכוןתותחנים - רוכב שמייםתותחנים 402תותחנים 404תותחנים 405תותחנים 411תותחנים 55תותחנים 9305 (מילואים)תותחנים MLRSתותחנים מורןתותחנים מיתרתצפיתנית
שדות חיפוש חופשי
קטגוריות
דרגות
יחידות
איזורים
תקופות
עדויות טקסט יש בזה היגיון אסטרטגי מבחינה צבאית, אם אין זכויות לאזרחים
מספר קטלוגי: 676826
יחידה: גדוד לביא
אזור: אזור חברון
תקופה: 2003 - 2004
סיווג עדות לפי קטגוריות:
[    ]
שירתת בשטחים?
בוא/י לדבר על זה!
חיילים וחיילות ששירתו במגוון תפקידי לחימה ותומכי לחימה בשטחים - בואו לתת עדות, בפנים גלויות או מבלי להיחשף.
בואו לשבור שתיקה.
למתן עדות ומידע נוסף:
info@shovrimshtika.org
44  צפיות    0  תגובות
יש בזה היגיון אסטרטגי מבחינה צבאית, אם אין זכויות לאזרחים
יחידה: גדוד לביא
אזור: אזור חברון
תקופה: 2003 - 2004

בסוף הקו בסדיר היינו עושים הרבה מיפויים, שזה היה באמת קטע הזוי. באיזה 3-2 בבוקר מסתכלים על איזה מפה, איזה צילום אווירי של לוויין או משהו כזה, בוחרים די באופן אקראי בתים שאין עליהם מידע ופשוט צריכים לאסוף מידע על כל בית שנדע בדיוק איפה יש יציאות וכניסות, כמה אנשים חיים שמה, בעיקר כמה גברים וזהו. זה היה בתקופה יחסית שקטה, אפשר להגיד שזו בעצם הייתה הפעילות העיקרית. יש לזה גם ערך כנראה שרוצים שהחיילים יהיו פעילים וחס וחלילה שנשב בלילה במוצב בשקט.

איפה הייתם מוצבים באותו זמן?

בנגוהות, שזה דרום מערב מחברון.

איפה הייתם עושים את המיפויים?

בכפרים הצמודים, אני זוכר בעיקר את בית עווא ואת חרבת פוקה.

מי היה בוחר את הבתים?

זה הקצינים. מגיעים לבית, סוגרים על הבית ומתחילים לדפוק על הדלת "אפתח אל באב, אפתח אל באב". אז נכנסים וקוראים לכל המשפחה לרדת, להתאסף באיזה שהוא מקום, גברים ונשים לחוד. [צריך] לשאול מי עוד נמצא בבית. עצם העניין [זה], שבשש בבוקר, משפחה שלא יודעים שהם עשו שום דבר, [אתה] פשוט קורא להם, מעיר את כולם ומוריד אותם למטה וזהו.

מה המטרה של המשימה הזאת?

מה שאומרים לנו זה לאסוף מידע. בעצם כולם יכולים להיות בפוטנציאל מחבלים, אז אם במקרה יהיה לנו אחר כך מעצר להוציא על בית מסוים – אנחנו כבר יודעים, מכירים את הבית מבפנים. יש בזה היגיון אסטרטגי מבחינה צבאית, אם אתה לא לוקח בחשבון... אם אין זכויות לאזרחים. רוב הדברים שבעייתיים בשגרה שאני זוכר קשורים לנושא הזה. זאת אומרת, זה לא שעושים משהו מעל ומעבר כדי להפריע לאנשים, אבל כשיש איזה שהיא סוג של הבנה צבאית למה דבר כזה חשוב – לא לוקחים בחשבון זכויות אזרחים שקיימות לאזרחים נורמליים.

הייתם עושים גם חיפושים בבית?

ערב אחד הייתי בכוח שנכנס. לא הפכנו את הבית אבל הסתכלנו, היינו לוקחים את בעל הבית ומסתובבים איתו בבית והוא מראה לנו את כל הדירות, את כל החדרים וכל היציאות. ערב אחד שעשינו [מיפוי], ערב גשום ובוצי, בעל הבית פתח את הדלת, הוא היה קצת בשוק באמצע הלילה, הריצ'רץ' שלו היה פתוח. בגלל שזה היה מביך ולא נעים, אז המ"מ התחיל להרגיש לא נוח שאנחנו מכניסים לו בוץ, אז הוא התחיל בחוץ לנגב את הנעליים ואז פתאום כולם עושים מה שהמ"מ עושה. פתאום קבוצה של 6 חיילים שמעירים אותו [את בעל הבית] באמצע הלילה, עם ציוד ונשקים, מתחילים לנגב את הרגליים בו זמנית. אז הוא צוחק ואומר: טוב, טוב, כנסו.

אתה זוכר כמה היה יוצא לכם לעשות את זה?

הייתה איזה תקופה שהיינו צריכים לעשות את זה יותר בתדירות, פעם-פעמיים בשבוע. תוך חודש לנסות לסגור על כל הכפר, שנכיר את כל הבתים.