תודה על תרומתך לשוברים שתיקה
בחרו סכום:
25
50
100

250
500
1,000
או הזינו סכום:
ש"ח
אירו
דולר
פאונד

תשלום באמצעות Paypal / כרטיס אשראי
חד פעמי
חודשי
המחאות

המחאות לפקודת "שוברים שתיקה" ניתן לשלוח ל:

"שוברים שתיקה"
ת.ד. 51027
ת"א 6713206

העברה בנקאית

ניתן לבצע העברה בנקאית לחשבוננו:

חשבון 340219 בסניף 608 (ארלוזורוב) בבנק הפועלים

זיכוי מס בארה"ב

ניתן להעביר תרומה דרך החשבון שלנו ב"קרן החדשה", לקבלת זיכוי מס על תרומות בארה"ב: לחצו כאן

לזיכוי מס באירופה צרו עמנו קשר במייל info@shovrimshtika.org

לפרטים נוספים

info@shovrimshtika.org

הרשמה לניוזלטר
שלח
צפו בניוזלטרים קודמים
תפריט
ניוזלטר Twitter Facebook Instagram Spotify YouTube
חיפוש מתקדם
קטגוריות דרגות יחידות איזורים תקופות
אגוזאוגדת איו"שאוגדת עזהאוגדת עזה, חטיבה דרומיתאחרביסל"חבית המשפט הצבאיגבעתיגבעתי, גדוד רותםגבעתי, גדוד שקדגדוד 5033 (מילואים)גדוד אב"כגדוד ארזגדוד חרבגדוד חרובגדוד לביאגדוד נחשוןגדוד קרקלגדוד שמשוןגדס"ר נח"לגדס"ר צנחניםגולניגולני, גדוד 12גולני, גדוד 13דובדבןדובר צה"לדוכיפתהמינהל האזרחיהנדסה הנדסה, גדוד 601הנדסה, גדוד 603הנדסה, גדוד 605חטיבה 5 (מילואים)חטיבת כפירחטמ"ר אפריםחטמ"ר בנימיןחטמ"ר הבקעהחטמ"ר יהודהחטמ"ר עציוןחטמ"ר שומרוןחי"רחיל האוירחיל החינוךחיל היםחילוץ והדרכה (פיקוד העורף)חרמ"שחרמ"ש חטיבה 401חרמ"ש חטיבה 7יהלוםימ"סמ"צ מעבריםמג"במגלןמודיעיןמודיעין קרבימילואיםמילואים - גדוד 7490 (נשרים מגמלא)מילואים - גדוד חרמ"ש 8104מילואים - חטיבת אלכסנדרונימילואים - חטיבת ירושליםמילואים - פיקוד העורףמשטרה צבאיתמתפ"שנ"מנח"לנח"ל 50נח"ל 931נח"ל 932נח"ל חרדיסחלבסיירת יעלסמו"ר (יהלום)עוקץעורב נח"לעורב צנחניםפיקוד דרוםפלח"ן גבעתיפלח"ן נח"לפלח"ן צנחניםפלס"ר גבעתיפלס"ר נח"לפלס"ר צנחניםפלס"ר שריון 401פלס"ר שריון 7צנחניםצנחנים 101צנחנים 202צנחנים 890קרקלשח"םשייטת 13שלדגשריוןשריון 188שריון 401שריון 500שריון 7שריון 7, גדוד 75שריון 8, גדוד 455 (מילואים)תותחניםתותחנים - איכוןתותחנים - רוכב שמייםתותחנים 402תותחנים 404תותחנים 405תותחנים 411תותחנים 55תותחנים 9305 (מילואים)תותחנים MLRSתותחנים מורןתותחנים מיתרתצפיתנית
שדות חיפוש חופשי
קטגוריות
דרגות
יחידות
איזורים
תקופות
עדויות טקסט פשטו על כל הכפר
מספר קטלוגי: 615752
דרגה: סמל
יחידה: גדוד חרוב
אזור: אזור סלפית
תקופה: 2009
סיווג עדות לפי קטגוריות:
[    ]
שירתת בשטחים?
בוא/י לדבר על זה!
חיילים וחיילות ששירתו במגוון תפקידי לחימה ותומכי לחימה בשטחים - בואו לתת עדות, בפנים גלויות או מבלי להיחשף.
בואו לשבור שתיקה.
למתן עדות ומידע נוסף:
info@shovrimshtika.org
159  צפיות    0  תגובות
פשטו על כל הכפר
דרגה: סמל
יחידה: גדוד חרוב
אזור: אזור סלפית
תקופה: 2009

בשירות שלך בשטחים, מה הכי זעזע אותך? עשינו סריקות בחארס, זה היה הקש ששבר את גב הגמל. אמרו שיש 60 בתים [ש]צריך לעשות להם סריקות. אמרתי שבטוח יש התרעה מודיעינית, ניסיתי להצדיק לעצמי.

ביום או בלילה? בלילה. היינו כל המחלקה. זה היה מבצע גדודי, פשטו על כל הכפר. השתלטו על בית הספר, פרצו את המנעולים, את הכיתות. חדר אחד היה חדר חקירה של השב"כ, חדר אחד לעצורים וחדר מנוחה ללוחמים. אני זוכר שזה עצבן אותי במיוחד כי בחרו בית ספר. נכנסים בית-בית, דופקים למשפחה ב- 2 בלילה על הדלת. הם מתים בפחד, ילדות משתינות במכנסיים מרוב פחד. דופקים חזק בבית, יש אווירה של נשפיל אותם, אווירה קיצונית. נכנסים לבית והופכים את כל הבית.

מה הנוהל? מרכזים את כל המשפחה בחדר מסוים, שמים שומר, אומרים לשומר לשים עליהם קנה ובודקים את כל הבית. עוד הוראה שקיבלנו - כל מי ששנתון 80' עד... טווח [גילאים] של 16-29, לא חשוב מיהו, מביאים אותו עם אזיקונים ופלנלית על העיניים. צעקו גם על זקנים, אחד מהם קיבל התקף אפילפסיה. ממשיכים לצעוק עליו עוד. הוא לא מדבר עברית וממשיכים לצעוק עליו. החובש טיפל בו. עשינו נגלות. כל בית נכנסו, לקחו את כל מי שבטווח 16-29 ומשם לקחו אותם לבית הספר. הם ישבו ברחבה של בית הספר קשורים.

אמרו לכם מה המטרה של הדבר הזה? לאתר אמל"ח (אמצעי לחימה). ולא מצאו שום נשק בסוף, החרימו להם סכיני מטבח. הכי זעזע אותי שהיו שם גם גניבות. אחד לקח 20 שקל, אנשים נכנסו לבתים וחיפשו מה לגנוב. זה היה כפר עם אנשים מאוד עניים. היה שלב שאמרו: איזה באסה, לא היה לי מה לגנוב. מצאתי טושים, סתם בשביל להגיד שגנבתי משהו. אתה רואה אנשים באמת עניים.

זה היה שיח של החיילים? לבד בין החיילים, בחדר אחרי הפעולה. היתה הרבה שמחה לאיד, אנשים סיפרו את זה שמחים. היה גם קטע שאחד (פלסטיני) שהיה מוכר בתור חולה נפש צעק על החיילים אבל החייל החליט שהוא הולך לתקוף אותו, אז פשוט פוצצו אותו מכות. הכניסו לו את הקת לראש, הוא דימם והביאו אותו לבית ספר, לרכז עם השאר. היו המון צווי מעצר מוכנים, חתומים על ידי המג"ד, עם שטח ריק. רשמו שאדם נעצר בחשד להפס"ד (הפרות סדר), ככה סתם מילאו את השם ואת סיבת המעצר. אני זוכר שמי שהיה להם אזיקונים שמו להם (לעצורים) ממש צמוד ליד. [אני] קרעתי ושמתי אזיקונים יותר משוחררים. יצא לי לדבר עם אנשים שם. היה אחד שהוא עובד 13 שעות ביום, אחד שמתנחל הכניס אותו לארץ שיעבוד אצלו ואחרי חודשיים הוא לא שילם לו את המשכורת, והוא גם הסגיר אותו למשטרה.

הכול מהכפר הזה? כן.

היה עוד משהו שאתה זוכר מאותו ערב? שזעזע אותי? דבר קטן, אבל זה זעזע אותי. היה קטע שבאו לבית ופשוט החריבו אותו. יש כלב שמאתר אמצעי לחימה והם הלכו איתו ופשוט סתם החריבו את הבית. האמא הסתכלה מהצד ובכתה, הילדים יושבים איתה ומלטפים אותה. אני רואה איך אמא שלי השקיעה בכל פינה בבית שלנו ופתאום באים והורסים.

מה זה אומר להרוס בית? לשבור רצפות, להפוך ספות, מעיפים עציצים ותמונות, הופכים מיטות, שוברים ארונות, חרסינות. היו עוד דברים קטנים אבל זה ממש זעזע אותי. המבטים של האנשים שנכנסנו אליהם הביתה, זה ממש כאב לי לראות. וגם אחרי זה השאירו אותם שעות בבית הספר קשורים עם פלנלית. בארבע בצהריים ככה הגיעה פקודה לשחרר אותם. זה היה יותר מ- 12 שעות. היו חוקרי שב"כ שישבו ועברו אחד-אחד ותחקרו אותם.

היה פיגוע קודם באזור? לא. לא מצאו גם שום אמל"ח. הטענה של המג"ד הייתה שסוכני השב"כ הצליחו למצוא מידע ושיש שם הרבה זורקי אבנים שעכשיו נצליח לתפוס אותם... עולים לי כל הזמן דברים מהפעילות בחארס.

איזה דברים? איך הסתכלו עלינו שם, מה עבר להם ולילדים שלהם בראש. איך אתה לוקח בן של אישה באמצע הלילה ואיך שמים עליו אזיקים ופלנלית.