תודה על תרומתך לשוברים שתיקה
בחרו סכום:
25
50
100

250
500
1,000
או הזינו סכום:
ש"ח
אירו
דולר
פאונד

תשלום באמצעות Paypal / כרטיס אשראי
חד פעמי
חודשי
המחאות

המחאות לפקודת "שוברים שתיקה" ניתן לשלוח ל:

"שוברים שתיקה"
ת.ד. 51027
ת"א 6713206

העברה בנקאית

ניתן לבצע העברה בנקאית לחשבוננו:

חשבון 340211 בסניף 567 (בית אסיה) בבנק הפועלים

זיכוי מס בארה"ב

ניתן להעביר תרומה דרך החשבון שלנו ב"קרן החדשה", לקבלת זיכוי מס על תרומות בארה"ב: לחצו כאן

לזיכוי מס באירופה צרו עמנו קשר במייל info@shovrimshtika.org

לפרטים נוספים

info@shovrimshtika.org

הרשמה לניוזלטר
שלח
צפו בניוזלטרים קודמים
תפריט
ניוזלטר Twitter Facebook Instagram Spotify YouTube
חיפוש מתקדם
קטגוריות דרגות יחידות איזורים תקופות
אגוזאוגדת איו"שאוגדת עזהאוגדת עזה, חטיבה דרומיתאחרביסל"חבית המשפט הצבאיגבעתיגבעתי, גדוד רותםגבעתי, גדוד שקדגדוד 5033 (מילואים)גדוד אב"כגדוד ארזגדוד חרבגדוד חרובגדוד לביאגדוד נחשוןגדוד קרקלגדוד שמשוןגדס"ר נח"לגדס"ר צנחניםגולניגולני, גדוד 12גולני, גדוד 13דובדבןדובר צה"לדוכיפתהמינהל האזרחיהנדסה הנדסה, גדוד 601הנדסה, גדוד 603הנדסה, גדוד 605חטיבה 5 (מילואים)חטיבת כפירחטמ"ר אפריםחטמ"ר בנימיןחטמ"ר הבקעהחטמ"ר יהודהחטמ"ר עציוןחטמ"ר שומרוןחי"רחיל האוירחיל החינוךחיל היםחילוץ והדרכה (פיקוד העורף)חרמ"שחרמ"ש חטיבה 401חרמ"ש חטיבה 7יהלוםימ"סמ"צ מעבריםמג"במגלןמודיעיןמודיעין קרבימילואיםמילואים - גדוד 7490 (נשרים מגמלא)מילואים - גדוד חרמ"ש 8104מילואים - חטיבת אלכסנדרונימילואים - חטיבת ירושליםמילואים - פיקוד העורףמשטרה צבאיתמתפ"שנ"מנח"לנח"ל 50נח"ל 931נח"ל 932נח"ל חרדיסחלבסיירת יעלסמו"ר (יהלום)עוקץעורב נח"לעורב צנחניםפיקוד דרוםפלח"ן גבעתיפלח"ן נח"לפלח"ן צנחניםפלס"ר גבעתיפלס"ר נח"לפלס"ר צנחניםפלס"ר שריון 401פלס"ר שריון 7צנחניםצנחנים 101צנחנים 202צנחנים 890קרקלשח"םשייטת 13שלדגשריוןשריון 188שריון 401שריון 500שריון 7שריון 7, גדוד 75שריון 8, גדוד 455 (מילואים)תותחניםתותחנים - איכוןתותחנים - רוכב שמייםתותחנים 402תותחנים 404תותחנים 405תותחנים 411תותחנים 55תותחנים 9305 (מילואים)תותחנים MLRSתותחנים מורןתותחנים מיתרתצפיתנית
שדות חיפוש חופשי
קטגוריות
דרגות
יחידות
איזורים
תקופות
עדויות טקסט שיחקנו בטום וג'רי
מספר קטלוגי: 461243
דרגה: סמ"ר
יחידה: גדוד לביא
אזור: אזור חברון
תקופה: 2002 - 2003
סיווג עדות לפי קטגוריות:
[    ]
שירתת בשטחים?
בוא/י לדבר על זה!
חיילים וחיילות ששירתו במגוון תפקידי לחימה ותומכי לחימה בשטחים - בואו לתת עדות, בפנים גלויות או מבלי להיחשף.
בואו לשבור שתיקה.
למתן עדות ומידע נוסף:
info@shovrimshtika.org
59  צפיות    0  תגובות
שיחקנו בטום וג'רי
דרגה: סמ"ר
יחידה: גדוד לביא
אזור: אזור חברון
תקופה: 2002 - 2003

היה כל הקטע של המשאית עם השיש. יש מחצבות שיש באזור בני-נעים וכל המפעלים בחברון, בדרום חברון. וכל הנהגים, אין להם אישורים לנסוע על הכביש, נוסעים על הכביש ממילא, עוקפים את כל החסימות. והמג"ד [מפקד גדוד] וגם המח"ט [מפקד חטיבה] השתגעו. המג"ד עולה מולך: "למה יש רכבים פלסטינים על הכביש"? והוא משתגע. ואתה לא יכול לעצור אותם. הגיע לשלב שהיינו לוקחים מפתחות, תעודות זהות – דרך אגב, לקחת לבן אדם תעודת זהות זה בלתי חוקי. לקחת לבן אדם מפתחות גם זה בלתי חוקי. ופשוט אתה לא יכול לעצור את התנועה. ורוב האנשים הם סתם אנשים תמימים, רוצים להתפרנס, כן? היה איזה פגישה, המח"ט בא לדבר עם הסגל ואמרתי למח"ט: "אני מקבל פקודה שאני לא יכול למלא אותה. אם אתה באמת רוצה שלא יהיה תנועה פה, תן לי מחסנית אחת, כדורים חיים, אישור פשוט להרוס שתי משאיות ולירות בבן אדם ברגל, זה המחיר". הוא אמר לי: "מה? איך אתה יכול לעשות דבר כזה, זה לא מוסרי". אמרתי לו: "כן, נכון, זה לא מוסרי, אבל זה מה שאנחנו צריכים לעשות אם אתה רוצה שלא יהיה תנועה. תן לי כלים, אתה נותן לי פקודה בלי כלים לעשות את זה וזה המחיר". זה אחרי שהייתי שם, אני יודע, שמונה חודשים, שהכרתי את העסק, כן? הוא אמר: "אי אפשר לעשות את זה". אמרתי: "טוב, אל תיתן את הפקודה או אל תתעצבן כשאתה רואה משאיות". לפחות הוא הביא שוק שזה, כאילו לא הצעתי את זה ברצינות, כן? אני לא רוצה לירות בבן אדם, אבל רציתי לנענע אותו קצת, שמה שצריך לעשות אם הוא באמת-באמת רוצה, צריך להפעיל כוח, להפעיל הרבה כוח יחסית. והוא אמר: "טוב, לא נפעיל את הכוח". עדיין היה את הפקודה, אבל בסדר.

שם זה נעצר? תשמע, כל הקטע של התנועה הפלסטינית על כביש עוקף חברון זה משחק של חתול-עכבר, באמת ככה. זה באמת כמו שאתה בקרטוּן של טום וג'רי. שבן אדם יוצא פה, אז אתה הולך, הוא עושה ככה. וזה הגיע לשלב שהיינו מנסים להשבית את המשאיות. לפי מיטב ידיעתי זה לא הגיע לשלב של השחתת רכוש. למה? כי אתה עוצר משאית, אתה לוקח לבן אדם את המפתחות, אתה לוקח לו את התעודת זהות, אתה מוציא את כל האוויר מהצמיג, לא מנקב את הצמיג פשוט מוציא את כל האוויר, כן? אתה אפילו לוקח את הבן אדם.

לאן? לפעמים אתה לוקח בן אדם לבסיס... אזיקון, פלנלית, שם אותו בש"ג שהוא יתייבש, כן?

נהג משאית שהביא שיש על ציר 60? כן, לפעמים שיש, כל מיני. מישהו שעוקף את החסימות ונוסע בכביש בלי האישורים הנדרשים וכן הלאה וכן הלאה, פלסטיני. לפעמים אתה פשוט מביא את הבן אדם הזה לש"ג, שם אותו בבוטקה והוא יושב שם, לפעמים שעה, לפעמים חצי שעה, לפעמים יום, מהבוקר עד הלילה. אבל לא משנה מה, אפילו אם אתה לוקח את הבן אדם, אתה עובר איפה שהמשאית היתה בצד הכביש שעצרת אותו, שעה אחרי זה, לפעמים אפילו חמש דקות אחרי זה – אין משאית. קם והלך. תמיד. לא משנה, אתה לוקח מפתחות, נועל את המשאית, משאית בלי אוויר בשני הצמיגים הקדמיים, ויש להם איזה מן קומפרסור אוויר כזה, כן? ואתה מוציא את כל האוויר מהקומפרסור אוויר, אתה לא חותך את החוטים, פשוט יש איזה ברז, אתה פשוט פותח את הברז שכל האוויר הולך, והקבינה נעולה והמנוע מכובה, זאת אומרת אין לו איכשהו לעשות עוד אוויר – אתה חוזר, עשר דקות, חצי שעה, שעה, המשאית נעלמת. מדהים, פשוט מדהים. תשמע, כשבן אדם יש לו מצוקה והוא צריך לפרנס, בסדר, הוא יעשה הרבה-הרבה-הרבה דברים. עד שזה יגיע למצב... אם הוא יפחד שהמשאית שלו פשוט ישרפו אותה, אם הוא יפחד שיירו בו – אז הוא לא ייסע. זה סיכון גבוה מדי. אבל אם יקחו לו את התעודת זהות? בסדר, שיקחו את התעודת זהות, מה אכפת. שיקחו לו את המפתחות? בסדר, יש לו עוד עשר מפתחות ספיר בבית. או לפעמים אתה מניע אותו עם מברג, את המרצדסים הישנים האלו, מברג או מסמר, אותו דבר. המניע שלו הוא גבוה.