תודה על תרומתך לשוברים שתיקה
בחרו סכום:
25
50
100

250
500
1,000
או הזינו סכום:
ש"ח
אירו
דולר
פאונד

תשלום באמצעות Paypal / כרטיס אשראי
חד פעמי
חודשי
המחאות

המחאות לפקודת "שוברים שתיקה" ניתן לשלוח ל:

"שוברים שתיקה"
ת.ד. 51027
ת"א 6713206

העברה בנקאית

ניתן לבצע העברה בנקאית לחשבוננו:

חשבון 340211 בסניף 567 (בית אסיה) בבנק הפועלים

זיכוי מס בארה"ב

ניתן להעביר תרומה דרך החשבון שלנו ב"קרן החדשה", לקבלת זיכוי מס על תרומות בארה"ב: לחצו כאן

לזיכוי מס באירופה צרו עמנו קשר במייל info@shovrimshtika.org

לפרטים נוספים

info@shovrimshtika.org

הרשמה לניוזלטר
שלח
צפו בניוזלטרים קודמים
תפריט
ניוזלטר Twitter Facebook Instagram Spotify YouTube
חיפוש מתקדם
קטגוריות דרגות יחידות איזורים תקופות
אגוזאוגדת איו"שאוגדת עזהאוגדת עזה, חטיבה דרומיתאחרביסל"חבית המשפט הצבאיגבעתיגבעתי, גדוד רותםגבעתי, גדוד שקדגדוד 5033 (מילואים)גדוד אב"כגדוד ארזגדוד חרבגדוד חרובגדוד לביאגדוד נחשוןגדוד קרקלגדוד שמשוןגדס"ר נח"לגדס"ר צנחניםגולניגולני, גדוד 12גולני, גדוד 13דובדבןדובר צה"לדוכיפתהמינהל האזרחיהנדסה הנדסה, גדוד 601הנדסה, גדוד 603הנדסה, גדוד 605חטיבת כפירחטמ"ר אפריםחטמ"ר בנימיןחטמ"ר הבקעהחטמ"ר יהודהחטמ"ר עציוןחטמ"ר שומרוןחי"רחיל האוירחיל החינוךחיל היםחילוץ והדרכה (פיקוד העורף)חרמ"שחרמ"ש חטיבה 401חרמ"ש חטיבה 7יהלוםימ"סמ"צ מעבריםמג"במגלןמודיעיןמודיעין קרבימילואיםמילואים - גדוד 7490 (נשרים מגמלא)מילואים - גדוד חרמ"ש 8104מילואים - חטיבה 5מילואים - חטיבת אלכסנדרונימילואים - חטיבת ירושליםמילואים - פיקוד העורףמשטרה צבאיתמתפ"שנ"מנח"לנח"ל 50נח"ל 931נח"ל 932נח"ל חרדינצח יהודהסחלבסיירת יעלסמו"ר (יהלום)עוקץעורב נח"לעורב צנחניםפיקוד דרוםפלח"ן גבעתיפלח"ן נח"לפלח"ן צנחניםפלס"ר גבעתיפלס"ר גולניפלס"ר נח"לפלס"ר צנחניםפלס"ר שריון 401פלס"ר שריון 7צנחניםצנחנים 101צנחנים 202צנחנים 890קרקלשח"םשייטת 13שלדגשריוןשריון 188שריון 401שריון 500שריון 7שריון 7, גדוד 75שריון 8, גדוד 455 (מילואים)תותחניםתותחנים - איכוןתותחנים - רוכב שמייםתותחנים 402תותחנים 404תותחנים 405תותחנים 411תותחנים 55תותחנים 9305 (מילואים)תותחנים MLRSתותחנים מורןתותחנים מיתרתצפיתנית
שדות חיפוש חופשי
קטגוריות
דרגות
יחידות
איזורים
תקופות
עדויות טקסט להראות לפלסטינים שמישהו שולט עליהם
מספר קטלוגי: 404454
דרגה: סמ"ר
יחידה: נח"ל 50
אזור: חברון
תקופה: 2012
סיווג עדות לפי קטגוריות:
[    ]
שירתת בשטחים?
בוא/י לדבר על זה!
חיילים וחיילות ששירתו במגוון תפקידי לחימה ותומכי לחימה בשטחים - בואו לתת עדות, בפנים גלויות או מבלי להיחשף.
בואו לשבור שתיקה.
למתן עדות ומידע נוסף:
info@shovrimshtika.org
54  צפיות    0  תגובות
להראות לפלסטינים שמישהו שולט עליהם
דרגה: סמ"ר
יחידה: נח"ל 50
אזור: חברון
תקופה: 2012

אני זוכר שלפני שהתגייסתי היה נשמע לי שהצבא זה הדבר הכי סקסי שאני יכול לעשות בחיים שלי. איזושהי שליחות מאד טובה ומאד מוסרית. להגן על עצמך. פתאום כשאתה מגיע לצבא, לרגעים האלה, אז הדברים האלה מתנפצים לך בעיניים. חשבתי שאני הולך לעשות דברים שחינכו אותי אליהם בתנועת נוער על שוויון, סובלנות, ופתאום אני מגיע למקום כזה שהדברים האלה - זורקים אותם לפח. המורכבות הנוספת זה שאם אני לא אבצע את הפקודות האלה אז אני אחטוף חזק על הראש. וזה משהו שהוא מאד כאב לי. האמת היא שרוב התקופה שלי בחברון הדחקתי. חשבתי על איך אני הולך לישון הכי מוקדם שיש כדי להתעורר לשמירה הבאה. [את] העיבוד והניתוח של המשמעויות של הדברים שעשינו שם, רק אחרי שהשתחררתי מהצבא התחלתי לעשות. לא נראה לי שהבנתי. אני או חברים שלי שככה מאד פקחנו את העיניים על הדברים האלה - היה לנו מאד קשה. היו גם אחרים שדווקא השנאה שלהם כלפי האוכלוסייה הערבית גדלה כי כל הזמן אומרים לנו שהם (הפלסטינים) עושים את הברדק והם עושים את הדברים המעצבנים, הם עושים את הדברים הרעים. בגללם אנחנו פה, כי הם הברדקיסטים. אנחנו צריכים להגן על היהודים. בפועל יש הרבה מאד דברים ש[אם] אני אגיד לאנשים חושבים או מטילי ספק למיניהם במציאות הקיימת, הם יכניסו אותם פתאום לדיסוננס, לבלבול מאד גדול, כי אתה אומר - זה לא הצדק שבאתי לעשות בצבא.

דיברו אתכם על מי אתם אמורים להגן בפועל בשטח? בכל המבצעים שאנחנו יוצאים אליהם אז אומרים לנו שאנחנו פה בשביל היהודים. הסתכלנו על כל אזרח פלסטיני כחשוד תמיד. היינו צריכים להיות דרוכים, בין אם זה במעברים, בין אם זה בעמדות שמירה, להסתכל בחשד על כל אחד מהם. עשינו שם הרבה דברים שבאמת, אני עד היום אומר, נראה לי שאם הייתי בצד השני לא יודע אם הייתי יכול להגיב בכזה איפוק שהאוכלוסייה הפלסטינית מגיבה לצבא או ליהודים שם.

מה למשל? למשל זה שהיינו צריכים לעשות פעם ביום או יומיים פטרול בשכונות הפלסטיניות, גם אם הם הכי רגועות שיש, רק בשביל לתת להם הרגשה שאנחנו שולטים עליהם, הרתעה: "תראו, הצבא פה, דיר בלאק אתם עושים בעיות", הנה החיילים מסתובבים לכם בין הרגליים. היינו הולכים, נכנסים לחנויות, מסתכלים כזה שהכל בסדר, ממשיכים ללכת. גם אם לא היה קורה שם שום דבר מבחינת בעיות. אני זוכר ששאלתי אפילו את המ"מ שלי מתישהו למה אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים עכשיו, הוא אומר: להפגין נוכחות, להראות גורם הרתעה, להראות לפלסטינים שמישהו שולט עליהם.