תודה על תרומתך לשוברים שתיקה
בחרו סכום:
25
50
100

250
500
1,000
או הזינו סכום:
ש"ח
אירו
דולר
פאונד

תשלום באמצעות Paypal
חד פעמי
חודשי
המחאות

המחאות לפקודת "שוברים שתיקה" ניתן לשלוח ל:

"שוברים שתיקה"
ת.ד. 51027
ת"א 6713206

העברה בנקאית

ניתן לבצע העברה בנקאית לחשבוננו:

חשבון 340219 בסניף 608 (ארלוזורוב) בבנק הפועלים

זיכוי מס בארה"ב ובריטניה

ניתן להעביר תרומה באינטרנט דרך החשבון שלנו ב'ישראל תורמת', לקבלת זיכוי מס על תרומות בארה"ב ובריטניה לחצו כאן

לפרטים נוספים

info@shovrimshtika.org

הרשמה לניוזלטר
שלח
צפו בניוזלטרים קודמים
תפריט
ניוזלטר Twitter Facebook YouTube
חיפוש מתקדם
קטגוריות דרגות יחידות איזורים תקופות
אגוזאוגדת איו"שאוגדת עזהאוגדת עזה, חטיבה דרומיתאחרביסל"חבית המשפט הצבאיגבעתיגבעתי, גדוד רותםגבעתי, גדוד שקדגדוד 5033 (מילואים)גדוד אב"כגדוד ארזגדוד חרבגדוד חרובגדוד לביאגדוד נחשוןגדוד קרקלגדוד שמשוןגדס"ר נח"לגדס"ר צנחניםגולניגולני, גדוד 12גולני, גדוד 13דובדבןדובר צה"לדוכיפתהנדסה הנדסה, גדוד 601הנדסה, גדוד 603הנדסה, גדוד 605חטיבת כפירחטמ"ר אפריםחטמ"ר בנימיןחטמ"ר יהודהחטמ"ר עציוןחטמ"ר שומרוןחי"רחיל האוירחיל החינוךחיל היםחילוץ והדרכה (פיקוד העורף)חרמ"שחרמ"ש חטיבה 401חרמ"ש חטיבה 7יהלוםימ"סמ"צ מעבריםמג"במגלןמודיעיןמודיעין קרבימילואיםמילואים - גדוד 7490 (נשרים מגמלא)מילואים - גדוד חרמ"ש 8104מילואים - חטיבה 5מילואים - חטיבת אלכסנדרונימילואים - חטיבת ירושליםמילואים - פיקוד העורףמילואים - שריון 455מנהל אזרחימשטרה צבאיתנ"מנח"לנח"ל 50נח"ל 931נח"ל 932נח"ל חרדיסחלבסיירת יעלעוקץעורב נח"לעורב צנחניםפיקוד דרוםפלח"ן גבעתיפלח"ן נח"לפלח"ן צנחניםפלס"ר גבעתיפלס"ר נח"לפלס"ר צנחניםפלס"ר שריון 401פלס"ר שריון 7צנחניםצנחנים 101צנחנים 202צנחנים 890קרקלשח"םשייטת 13שלדגשריוןשריון 188שריון 401שריון 500שריון 7שריון 75תותחניםתותחנים - איכוןתותחנים - רוכב שמייםתותחנים 402תותחנים 404תותחנים 405תותחנים 411תותחנים 55תותחנים 9305 (מילואים)תותחנים MLRSתותחנים מורןתותחנים מיתרתצפיתנית
שדות חיפוש חופשי
קטגוריות
דרגות
יחידות
איזורים
תקופות
עדויות טקסט לפגוע בצורה שתראה טוב לקהל הישראלי, תראה רע לקהל הפלסטיני
מספר קטלוגי: 237184
אזור: רצועת עזה
תקופה: 2014
סיווג עדות לפי קטגוריות:
[    ]
שירתת בשטחים?
בוא/י לדבר על זה!
חיילים וחיילות ששירתו במגוון תפקידי לחימה ותומכי לחימה בשטחים - בואו לתת עדות, בפנים גלויות או מבלי להיחשף.
בואו לשבור שתיקה.
למתן עדות ומידע נוסף:
info@shovrimshtika.org
588  צפיות    0  תגובות
לפגוע בצורה שתראה טוב לקהל הישראלי, תראה רע לקהל הפלסטיני
אזור: רצועת עזה
תקופה: 2014

לנזק אגבי יש כמה דרגות - אפס, אחת ושתיים. [דרגה] אפס זה עד X אנשים. [דרגה] אחת זה עולה ו[דרגה] שתיים זה עולה עוד. אבל בכל מקרה יש אינטרוולים וזה מדורג.

אתה מדבר על בלתי מעורבים שיפגעו ככל הנראה בתקיפה מתוכננת? בדיוק.

אוקי. מה קובע אם אנחנו במדרגה אפס, אחת או שתיים? צוותי תכנון. לכל "מטרת ערך" יש מדרג. אני חושב שבשלב הזה של הלחימה (העד מדבר על השלבים המתקדמים של הלחימה) התחילו גם לתקוף בניינים רבי קומות. אז זה כבר תקופה שמאשרים במקרים מסוימים גם נזק אגבי בדרגה החמורה ביותר. מה שיקבע את הסיווג של רמת הנזק האגבי של המטרה זה המיקום ברמת הבניינים מסביב, זה כמובן גם החימוש. איזה חימוש צריך כדי להשלים את המשימה ואיזה נזק זה יגרום. ואז מה הרדיוס של זה. האם זה בשטח פתוח. האם זה באזור עירוני צפוף. אם זה באזור עירוני צפוף אז האם זה בנין של שתי קומות או בנין של 7 קומות. אם זה בנין של 7 קומות , האם אתה יכול להשמיד דירה בצורה "כירורגית", שוב בעגה הצה"לית. האם יש שם אנשים, האם אנשים פינו את הבית שלהם, האם יש דרך לגרום לאנשים לפנות את הבית שלהם מבלי להתריע את המטרה. יש מקרים שבהם המטרה היא מחסן נשק ואז כאילו זה יותר קל ויש מקרים שהמטרה היא בן אדם ואז זה...

איך מחליטים אם אפשר לתקוף מטרה שמוגדרת במדרגה מסוימת? לכל דרגה של נזק [אגבי] כזה יש סמכות שצריכה לאשר את זה.

אתה זוכר מה הסמכויות? זה תלוי בשלב של הלחימה. אני חושב שבהתחלה ההנחיה הייתה שלא תוקפים [מטרות בדרגה] 2 בכלל. הייתה הנחיה כזאת וכשראו שהדברים מגיעים לקראת סיום והמטרה היא למהר ולעשות, לתפוס את מה שאפשר אז מורידים את הסמכות, אומרים שאפשר להעלות דברים כאלה לאישור.

מי אמר את זה? מפקד די בכיר [אמר] באופן מפורש כחלק מהתדריך בוקר.

אתה יכול לספר מה הוא אמר בתדריך שהוא הסביר את זה? תמיד אומרים "מטרות, מטרות, מטרות". באיזשהו שלב אומרים "אפשר להתחיל להעלות לצוותי תכנון מטרות, אפשר להעלות הלאה לאישורים מטרות בדרגת נזק אגבי גבוהה יותר, בדרגת נזק אגבי 2". זה היה בשלב מאוחר בלחימה, וזה מטרות שבגדול, למעט חריגות, לא תקפו עד אותו רגע. אז פשוט אומרים שהורדה הנחיה מהמטכ"ל שמעכשיו אפשר לתכנן תקיפה של מטרות נזק אגבי 2. הן צריכות לעבור אישור של דרגים די גבוהים, אבל אפשר להעלות אותם לתכנון ולצוותי תקיפה.

הוא הסביר מה השתנה, למה פתאום אפשר? כי בנק המטרות מתדלדל. מין "חמאס חותר לתמונת ניצחון", זה תמיד הביטוי, חותר לתמונת ניצחון זה כזה ביטוי גורף בכל סוף סבב. [מדברים על זה ש]המשלחות בקהיר או בדרך לקהיר או עוד מעט יגיעו לקהיר. אבל הלחימה נמשכת וגם אם חושבים שהולך להיגמר אז צריך להמשיך להתנהג כאילו לא הולך להיגמר. לכן עולים מדרגה, גם כדי להפוך את האיום וגם כדי להפגין עצימות. ולכן אם יש הצדקה, אם יש סיבה טובה, אם יש מטרת ערך או סיכוי טוב לפגוע בצורה שתראה טוב לקהל הישראלי, תראה רע לקהל הפלסטיני, וכן תפגע בתפקוד המערך הצבאי הרקטי של החמאס, הג'יהאד האסלאמי, או ארגונים נוספים, אז יכול להיות שהמטרה תאושר.

בתדריכים מציינים מה היה הנזק האגבי של התקיפות? לא. אלא אם כן הייתה תקיפה בסגנון כפר כנא שמשפיעה אסטרטגית על היכולת להמשיך בלחימה, לא יציינו תקיפות לא מוצלחות בתדריך. יציינו מטרות שנפגעו, יציינו הישגים, יציינו מה לא הצלחנו לעשות, אבל לא יציינו את הנזק האגבי. המצב ההומניטארי משחק תפקיד בהערכות מודיעין אבל הנזק האגבי של תקיפות ספציפיות לא משחק תפקיד בתדריכים או במורל.

נזק אגבי זה רק בחיי אדם או גם ברכוש? בחיי אדם.

רכוש לא נספר בכלל? לא בדרגות, אבל הדרגות כמעט בינאריות. אלו הדרגות של נזק אגבי והמדרגה היא נטו בחיי אדם.