תודה על תרומתך לשוברים שתיקה
בחרו סכום:
25
50
100

250
500
1,000
או הזינו סכום:
ש"ח
אירו
דולר
פאונד

תשלום באמצעות Paypal / כרטיס אשראי
חד פעמי
חודשי
המחאות

המחאות לפקודת "שוברים שתיקה" ניתן לשלוח ל:

"שוברים שתיקה"
ת.ד. 51027
ת"א 6713206

העברה בנקאית

ניתן לבצע העברה בנקאית לחשבוננו:

חשבון 340211 בסניף 567 (בית אסיה) בבנק הפועלים

זיכוי מס בארה"ב

ניתן להעביר תרומה דרך החשבון שלנו ב"קרן החדשה", לקבלת זיכוי מס על תרומות בארה"ב: לחצו כאן

לזיכוי מס באירופה צרו עמנו קשר במייל info@shovrimshtika.org

לפרטים נוספים

info@shovrimshtika.org

הרשמה לניוזלטר
שלח
צפו בניוזלטרים קודמים
תפריט
ניוזלטר Twitter Facebook Instagram Spotify YouTube
חיפוש מתקדם
קטגוריות דרגות יחידות איזורים תקופות
אגוזאוגדת איו"שאוגדת עזהאוגדת עזה, חטיבה דרומיתאחרביסל"חבית המשפט הצבאיגבעתיגבעתי, גדוד רותםגבעתי, גדוד שקדגדוד 5033 (מילואים)גדוד אב"כגדוד ארזגדוד חרבגדוד חרובגדוד לביאגדוד נחשוןגדוד קרקלגדוד שמשוןגדס"ר נח"לגדס"ר צנחניםגולניגולני, גדוד 12גולני, גדוד 13דובדבןדובר צה"לדוכיפתהמינהל האזרחיהנדסה הנדסה, גדוד 601הנדסה, גדוד 603הנדסה, גדוד 605חטיבה 5 (מילואים)חטיבת כפירחטמ"ר אפריםחטמ"ר בנימיןחטמ"ר הבקעהחטמ"ר יהודהחטמ"ר עציוןחטמ"ר שומרוןחי"רחיל האוירחיל החינוךחיל היםחילוץ והדרכה (פיקוד העורף)חרמ"שחרמ"ש חטיבה 401חרמ"ש חטיבה 7יהלוםימ"סמ"צ מעבריםמג"במגלןמודיעיןמודיעין קרבימילואיםמילואים - גדוד 7490 (נשרים מגמלא)מילואים - גדוד חרמ"ש 8104מילואים - חטיבת אלכסנדרונימילואים - חטיבת ירושליםמילואים - פיקוד העורףמשטרה צבאיתמתפ"שנ"מנח"לנח"ל 50נח"ל 931נח"ל 932נח"ל חרדיסחלבסיירת יעלסמו"ר (יהלום)עוקץעורב נח"לעורב צנחניםפיקוד דרוםפלח"ן גבעתיפלח"ן נח"לפלח"ן צנחניםפלס"ר גבעתיפלס"ר גולניפלס"ר נח"לפלס"ר צנחניםפלס"ר שריון 401פלס"ר שריון 7צנחניםצנחנים 101צנחנים 202צנחנים 890קרקלשח"םשייטת 13שלדגשריוןשריון 188שריון 401שריון 500שריון 7שריון 7, גדוד 75שריון 8, גדוד 455 (מילואים)תותחניםתותחנים - איכוןתותחנים - רוכב שמייםתותחנים 402תותחנים 404תותחנים 405תותחנים 411תותחנים 55תותחנים 9305 (מילואים)תותחנים MLRSתותחנים מורןתותחנים מיתרתצפיתנית
שדות חיפוש חופשי
קטגוריות
דרגות
יחידות
איזורים
תקופות
עדויות טקסט "תמצא כמה ילדים, תקרא להם החוצה שיבואו, יאספו את המטענים, ירכזו אותם בערימה, נפוצץ ונלך"
מספר קטלוגי: 147799
דרגה: רב סרן
יחידה: מילואים
אזור: אזור בית לחם
תקופה: 2002
סיווג עדות לפי קטגוריות:
[    ]
שירתת בשטחים?
בוא/י לדבר על זה!
חיילים וחיילות ששירתו במגוון תפקידי לחימה ותומכי לחימה בשטחים - בואו לתת עדות, בפנים גלויות או מבלי להיחשף.
בואו לשבור שתיקה.
למתן עדות ומידע נוסף:
info@shovrimshtika.org
125  צפיות    0  תגובות
"תמצא כמה ילדים, תקרא להם החוצה שיבואו, יאספו את המטענים, ירכזו אותם בערימה, נפוצץ ונלך"
דרגה: רב סרן
יחידה: מילואים
אזור: אזור בית לחם
תקופה: 2002

יומיים לפני שעזבנו את בית לחם היינו צריכים לאבטח אנשים של היחידה לסילוק פצצות שפינו מטעני צינור מרחבי בית לחם. אחרי 'חומת מגן' היו המון המון מטעני צינור ברחובות שלא התפוצצו והיה צריך לפוצץ אותם. מטען צינור זה משהו שזורקים. זה חתיכת צינור ברזל מלאה באבק שריפה או חומר נפץ או משהו שגורם לפיצוץ, שבגדול כשאתה זורק את זה, מהמכה זה אמור להתפוצץ. בגלל זה הוא כל כך מסוכן להזזה. זה כמו נפל של פצצה. זה משהו שהיה אמור להתפוצץ, לא התפוצץ במכה הראשונה ואם תזיז אותו הוא עלול להתפוצץ לך בידיים. [אז] התחלנו את הבוקר, עשינו תדרוך. הגענו לאזור הראשון שהיו בו מטעני צינור, האיש של היחידה לסילוק פצצות אומר לי: טוב, בוא תסתכל פה בבתים, תמצא כמה ילדים, תקרא להם החוצה שיבואו, יאספו את המטענים, ירכזו אותם בערימה, נפוצץ ונלך. השאלה שלי אליו הייתה מאוד מאוד פשוטה: זה מסוכן? הוא אמר לי: כן. אמרתי: או.קיי, זה מספיק מסוכן בשביל שיכול לקרות משהו? הוא אמר לי: כן. אמרתי לו: אז הם לא יכולים לעשות את זה הילדים כי זה מתפוצץ. הוא אמר לי: לא, זה לא מאוד מסוכן. אמרתי: אם זה לא מאוד מסוכן אז סבבה, אני רואה שאתם פה שלושה. כל אחד שייקח כמה, תשימו אותם בערימה, תפוצצו ובואו נלך.

המפקד של המבצע הוא אתה או הוא?אני המפקד, הוא הכוח הטכני שבעצם בא לעשות את הפעולה הטכנית שצריך לעשות. התגובה שלו הייתה, וזה בעצם הייתה הנקודה ששברה אותי, שמה באת לי פה היום? כבר שלושה שבועות זה מה שאנחנו עושים, כולם מסכימים לעשות את זה, למה אתה פתאום ראש קשה? ושאלתי אותו מה זאת אומרת? הוא אמר לי: אנחנו פה שלושה שבועות. כל פעם אנחנו מוצאים אזור עם מטענים, מטעני צינור, אנחנו מוציאים כמה ילדים מהבתים ליד, הם אוספים לנו את המטענים, אנחנו מפוצצים וככה אנחנו גומרים את היום ב-11 בצהריים במקום בחמש. כי אנחנו צריכים לנקות אזור וזה הרבה יותר מהר לפוצץ את המטעני צינור כשהם מרוכזים במקום אחד ולא כשזה מפוזר.

מה זה לבקש [מילדים]? אם הם לא רוצים?אני בכל זאת עם נשק, זה כמו שאתה מבקש דברים מאנשים בשטחים. 'סאקר אל מוטורי, איפתח אל באב' ('כבה את המנוע, פתח את הדלת' בערבית) . אתה לא מבקש, אתה מודיע להם שזה מה שהם צריכים לעשות. אתה מנחה. זה כמו שהמאפיה מבקשת. זה לא בקשה שאפשר להגיד לה לא.

ומה אתה עושה?זה נגמר בסופו של דבר שאנחנו בילינו את כל היום על החמישה מטענים בשביל לפוצץ אותם עם הכמות חומר נפץ המינימלית אחד אחד, סגרנו את הרחוב וגמרנו.

שזאת בעצם הדרך התקנית לעשות את זה?זאת הדרך התקנית לעשות את זה, זאת הדרך שמבטיחה מינימום סיכוי של פגיעה באזרחים ו/או חיילים ומינימום פגיעה ברכוש. כלומר שימוש בכמה שפחות חומר נפץ בשביל לפנות את המטענים. בסוף המילואים הקצינים שלנו התנדבנו, זה היה אחרי 28 יום, אמרנו שאנחנו מוכנים לצאת לחופש של סוף שבוע ולבוא ביום שני בשביל לתחקר את כל האירועים החריגים שהיו במהלך 'חומת מגן', ערכיים ומבצעיים, ולא רצו. הצבא אמר שהוא לא מעוניין. המח"ט ומפקד האוגדה אמרו שהם לא מעוניינים.