תודה על תרומתך לשוברים שתיקה
בחרו סכום:
25
50
100

250
500
1,000
או הזינו סכום:
ש"ח
אירו
דולר
פאונד

תשלום באמצעות Paypal / כרטיס אשראי
חד פעמי
חודשי
המחאות

המחאות לפקודת "שוברים שתיקה" ניתן לשלוח ל:

"שוברים שתיקה"
ת.ד. 51027
ת"א 6713206

העברה בנקאית

ניתן לבצע העברה בנקאית לחשבוננו:

חשבון 340211 בסניף 567 (בית אסיה) בבנק הפועלים

זיכוי מס בארה"ב

ניתן להעביר תרומה דרך החשבון שלנו ב"קרן החדשה", לקבלת זיכוי מס על תרומות בארה"ב: לחצו כאן

לזיכוי מס באירופה צרו עמנו קשר במייל info@shovrimshtika.org

לפרטים נוספים

info@shovrimshtika.org

הרשמה לניוזלטר
שלח
צפו בניוזלטרים קודמים
תפריט
ניוזלטר Twitter Facebook Instagram Spotify YouTube
חיפוש מתקדם
קטגוריות דרגות יחידות איזורים תקופות
אגוזאוגדת איו"שאוגדת עזהאוגדת עזה, חטיבה דרומיתאחרביסל"חבית המשפט הצבאיגבעתיגבעתי, גדוד רותםגבעתי, גדוד שקדגדוד 5033 (מילואים)גדוד אב"כגדוד ארזגדוד חרבגדוד חרובגדוד לביאגדוד נחשוןגדוד קרקלגדוד שמשוןגדס"ר נח"לגדס"ר צנחניםגולניגולני, גדוד 12גולני, גדוד 13דובדבןדובר צה"לדוכיפתהמינהל האזרחיהנדסה הנדסה, גדוד 601הנדסה, גדוד 603הנדסה, גדוד 605חטיבת כפירחטמ"ר אפריםחטמ"ר בנימיןחטמ"ר הבקעהחטמ"ר יהודהחטמ"ר עציוןחטמ"ר שומרוןחי"רחיל האוירחיל החינוךחיל היםחילוץ והדרכה (פיקוד העורף)חרמ"שחרמ"ש חטיבה 401חרמ"ש חטיבה 7יהלוםימ"סמ"צ מעבריםמג"במגלןמודיעיןמודיעין קרבימילואיםמילואים - גדוד 7490 (נשרים מגמלא)מילואים - גדוד חרמ"ש 8104מילואים - חטיבה 5מילואים - חטיבת אלכסנדרונימילואים - חטיבת ירושליםמילואים - פיקוד העורףמשטרה צבאיתמתפ"שנ"מנח"לנח"ל 50נח"ל 931נח"ל 932נח"ל חרדינצח יהודהסחלבסיירת יעלסמו"ר (יהלום)עוקץעורב נח"לעורב צנחניםפיקוד דרוםפלח"ן גבעתיפלח"ן נח"לפלח"ן צנחניםפלס"ר גבעתיפלס"ר גולניפלס"ר נח"לפלס"ר צנחניםפלס"ר שריון 401פלס"ר שריון 7צנחניםצנחנים 101צנחנים 202צנחנים 890קרקלשח"םשייטת 13שלדגשריוןשריון 188שריון 401שריון 500שריון 7שריון 7, גדוד 75שריון 8, גדוד 455 (מילואים)תותחניםתותחנים - איכוןתותחנים - רוכב שמייםתותחנים 402תותחנים 404תותחנים 405תותחנים 411תותחנים 55תותחנים 9305 (מילואים)תותחנים MLRSתותחנים מורןתותחנים מיתרתצפיתנית
שדות חיפוש חופשי
קטגוריות
דרגות
יחידות
איזורים
תקופות
עדויות טקסט הם היו יכולים להיות עשירים
מספר קטלוגי: 117839
דרגה: סמ"ר
סיווג עדות לפי קטגוריות:
[    ]
שירתת בשטחים?
בוא/י לדבר על זה!
חיילים וחיילות ששירתו במגוון תפקידי לחימה ותומכי לחימה בשטחים - בואו לתת עדות, בפנים גלויות או מבלי להיחשף.
בואו לשבור שתיקה.
למתן עדות ומידע נוסף:
info@shovrimshtika.org
345  צפיות    0  תגובות
הם היו יכולים להיות עשירים

בנושא הזה של סריקות רציתי להגיד שאין אף אחד בצוות, אני מאמין, שלא לקח או מסבחה או תמונה כלשהי או איזה מזכרת, ולאט לאט עם הזמן הדברים הפכו ליותר מאשר מסבחות ומזכרות, זה התחיל להיות כזה לחפש. אתה במילא סורק אז בוא נסרוק כבר ונחפש מציתים וקופסאות סיגריות, ולקחת כאלה דברים. וזה הגיע בסוף לדיונים על לקחת כסף, ופעם אחת מצאו כספת שפוצצו אותה כדי לראות מה יש בתוכה. אז פוצצו כספת ואז תוך כדי נשרף מלא כסף, ירדני והמפקד לא הרשה להם לקחת את הכסף. והם הלכו ואז הם דיברו אחר כך כמה ימים על למה המפקד היה שם והם היו צריכים לקחת את הכסף, הם היו יכולים להיות עשירים, היה שם מלא מלא שטרות של דינרים.

כמה זה היה שווה?שווה, כל אחד זה חמש שקל. אז היה הידרדרות מוסרית עם הזמן של העניין הזה של מה לוקחים ומה לא. זה נובע אני חושב מתוך המחשבה הפסיכולוגית שאתה מרגיש כל הזמן שאתה במלחמה איתם. אין לך את ההפרדה. אני חושב שלרוב הציבור הישראלי אין הפרדה בין, אולי אפילו בזמנו זה היה שוטרים פלסטינים, אבל נגיד גם חמאס וקבוצות כאלה, לבין האזרחים. זה מין מקשה אחת כי ככה הצבא מאומן. להילחם במלחמה נגד, אז אתה נגדם, נקודה. קשה נורא לעשות את ההפרדה כשאתה מסתכל על האנשים האלה. ובייחוד אני זוכר דברים היו מחרימים אחרי שרצחו את התינוקת שלהבת פס. אז אחר כך אתה שומע הרבה מאוד אנשים שאומרים שצריך להרוג את כולם וזה. לפעמים זה סתם אמירות שמישהו אומר מתוך כעס, אבל הרבה פעמים כשאתה לוקח את זה איתך למבצע, אז אתה פחות תתחשב ברגשות של אזרחים שעומדים מולך ותהיה יותר אלים ויותר "נראה להם מה זה" ומין תחושת נקמה כזאת. אמרת שכל אחד לוקח מזכרות ואם יש יותר ויותר סריקות אז אתה יותר מחפש את המזכרת הייחודית לך. כן.

מה הדבר הכי חמור שלקחו?לקחו נשקים. אם מוצאים קלצ'ניקוב, היה כמה פעמים, שהרי זה מבצע, והמפקדים בייחוד הם לחוצים, אז אף אחד לא ממש שם לב בסוף המבצע איפה הנשק שמצאנו.

אנשים לקחו הביתה נשק?כן, קלצ'ניקוב מצאו, אז זה יפה לתלות על הקיר או משהו כזה. במקום להביא למשטרה צבאית. היה פעם אחת שמישהו לקח, ואז יצא ואיכשהו כאילו ממש אף אחד לא ידע איפה זה והוא לא רצה להגיד שזה אצלו כי אז יענישו אותו, אבל המשטרה הצבאית ממש רצתה את הנשק הזה, לבדוק אולי בליסטיקה, איך קוראים לזה, שבודקים את הכדור, למה השתמשו בזה. לא זוכר איך זה נגמר. אבל גם הרבה מאוד פעמים, נגיד אפילו במוקטעה (ברמאללה), אפילו שזה היה בניין של אפסנאות, היה הרבה מאוד סכינים ורובי אוויר וכל מיני אקדחים ישנים והכול כאילו הגיע לאנשים, לא…