תודה על תרומתך לשוברים שתיקה
בחרו סכום:
25
50
100

250
500
1,000
או הזינו סכום:
ש"ח
אירו
דולר
פאונד

תשלום באמצעות Paypal / כרטיס אשראי
חד פעמי
חודשי
המחאות

המחאות לפקודת "שוברים שתיקה" ניתן לשלוח ל:

"שוברים שתיקה"
ת.ד. 51027
ת"א 6713206

העברה בנקאית

ניתן לבצע העברה בנקאית לחשבוננו:

חשבון 340219 בסניף 608 (ארלוזורוב) בבנק הפועלים

זיכוי מס בארה"ב

ניתן להעביר תרומה דרך החשבון שלנו ב"קרן החדשה", לקבלת זיכוי מס על תרומות בארה"ב: לחצו כאן

לזיכוי מס באירופה צרו עמנו קשר במייל info@shovrimshtika.org

לפרטים נוספים

info@shovrimshtika.org

הרשמה לניוזלטר
שלח
צפו בניוזלטרים קודמים
תפריט
ניוזלטר Twitter Facebook YouTube
חיפוש מתקדם
קטגוריות דרגות יחידות איזורים תקופות
אגוזאוגדת איו"שאוגדת עזהאוגדת עזה, חטיבה דרומיתאחרביסל"חבית המשפט הצבאיגבעתיגבעתי, גדוד רותםגבעתי, גדוד שקדגדוד 5033 (מילואים)גדוד אב"כגדוד ארזגדוד חרבגדוד חרובגדוד לביאגדוד נחשוןגדוד קרקלגדוד שמשוןגדס"ר נח"לגדס"ר צנחניםגולניגולני, גדוד 12גולני, גדוד 13דובדבןדובר צה"לדוכיפתהמינהל האזרחיהנדסה הנדסה, גדוד 601הנדסה, גדוד 603הנדסה, גדוד 605חטיבה 5 (מילואים)חטיבת כפירחטמ"ר אפריםחטמ"ר בנימיןחטמ"ר הבקעהחטמ"ר יהודהחטמ"ר עציוןחטמ"ר שומרוןחי"רחיל האוירחיל החינוךחיל היםחילוץ והדרכה (פיקוד העורף)חרמ"שחרמ"ש חטיבה 401חרמ"ש חטיבה 7יהלוםימ"סמ"צ מעבריםמג"במגלןמודיעיןמודיעין קרבימילואיםמילואים - גדוד 7490 (נשרים מגמלא)מילואים - גדוד חרמ"ש 8104מילואים - חטיבת אלכסנדרונימילואים - חטיבת ירושליםמילואים - פיקוד העורףמשטרה צבאיתנ"מנח"לנח"ל 50נח"ל 931נח"ל 932נח"ל חרדיסחלבסיירת יעלסמו"ר (יהלום)עוקץעורב נח"לעורב צנחניםפיקוד דרוםפלח"ן גבעתיפלח"ן נח"לפלח"ן צנחניםפלס"ר גבעתיפלס"ר נח"לפלס"ר צנחניםפלס"ר שריון 401פלס"ר שריון 7צנחניםצנחנים 101צנחנים 202צנחנים 890קרקלשח"םשייטת 13שלדגשריוןשריון 188שריון 401שריון 500שריון 7שריון 7, גדוד 75שריון 8, גדוד 455 (מילואים)תותחניםתותחנים - איכוןתותחנים - רוכב שמייםתותחנים 402תותחנים 404תותחנים 405תותחנים 411תותחנים 55תותחנים 9305 (מילואים)תותחנים MLRSתותחנים מורןתותחנים מיתרתצפיתנית
שדות חיפוש חופשי
קטגוריות
דרגות
יחידות
איזורים
תקופות
עדויות טקסט אתה צריך לשמור על איזשהו כבוד כלפיך
מספר קטלוגי: 1001
דרגה: סמ"ר
יחידה: צנחנים
אזור: אזור שכם
תקופה: 2003
סיווג עדות לפי קטגוריות:
[    ]
שירתת בשטחים?
בוא/י לדבר על זה!
חיילים וחיילות ששירתו במגוון תפקידי לחימה ותומכי לחימה בשטחים - בואו לתת עדות, בפנים גלויות או מבלי להיחשף.
בואו לשבור שתיקה.
למתן עדות ומידע נוסף:
info@shovrimshtika.org
610  צפיות    0  תגובות
אתה צריך לשמור על איזשהו כבוד כלפיך
דרגה: סמ"ר
יחידה: צנחנים
אזור: אזור שכם
תקופה: 2003

אביב 2003 אתה חוזר לאלון מורה. אני מ"כ בשלב הזה. גם כן אחת התקופות המטורפות. אותו סיפור של חברון רק בתוך שכם. לא עמדות סטטיות. אני זוכר שהייתי אומר לחיילים שמעניין להם, שיגידו תודה שהם לא בחברון. כי אותו דבר, שמונה-שמונה, רק עם שלושה מחסומים שונים וקצת יותר פעילויות מעניינות. מחסום אחד נקרא חווה 7, בית פוריק, מחסום אחד נקרא מתג 3, שזה ביציאה הצפונית בין שכם לעין בידאן, צפון-מזרחית, ואחד מה שנקרא עמק הברחנים. שזה מעלה לי הרבה זכרונות שלא זכרתי כשעכשיו אני חושב על זה. עמק הברחנים. ברוב המחסומים שם לא קרו דברים חריגים בגלל שהיה שם מ"כ. הדברים החריגים התחילו לקרות כשהסד"כ של המ"כים ירד, ואחרי זה החיילים התחילו להיות מ"כים, ואז תמיד מתחילה השכונה. (...) המחסומים המרכזיים בשכם, חווה 5, חווה 7, חווה 6, בדרך כלל לא קורים בהם דברים חריגים כי הם מאוד פתוחים לתקשורת. תמיד יש בהם את האנשים האלה, את מחסום ווטש, בצלם וכו', וקשה לעשות שם תופעות חריגות. סוג המחסומים שקורים בהם דברים חריגים הם המחסומים המבודדים, דוגמת חסם שומרונים, מתג 3. מחסומים שהם לא על כביש ראשי, מחסומים שהם מאולתרים. מחסומים שיש לך נגמ"ש, שהמחסום לא ברור איפה הוא, מחסום זז, מה שנקרא צ'ק פוסט או מחסום לא קבוע, שאתה מנסה בעזרת נגמ"ש לסגור שטח ולמנוע מפלסטינים לצאת משטח שהוא רחב. אתה כל הזמן מפטרל או מציב את המחסום כל הזמן בעמדה אחרת, ושמה אף אחד לא רואה אותך ולא יודע איפה אתה, וזה שטחי הפקר. גם שמה לא קרה יותר מדי בזמן שאני הייתי שם. אבל שם יכול לקרות, כי שם אין השגחה אמיתית.(...)

יש דברים שהם נוהל, למשל עיכובים, ייבושים, החרמת מפתחות. זה דברים שאתה מכיר? או-קיי, כן. תראה, במחסום, עיכוב זה הדבר הכי נכון לעשות. אני יכול להגיד את זה גם היום בכל פרספקטיבה, שעיכוב זה הדבר העדיף וזה הדבר הכי פחות נורא. במחסום חייל נמצא במצב שהוא מסכן את החיים שלו. אם יש חוסר סדר במחסום אז חייל עלול למות. וזה עניין של חיים ומוות, כי המחסומים שם הם כולם מסוכנים מאוד, זה עמדה מאוד פגיעה כשאתה במחסום. אתה חייל, אתה סטטי ואפשר בקלות לתקוף אותך. ברגע שמפקד מחסום לא דואג לכך שהמחסום שלו מסודר ואנשים, הם לא עומדים בתור ישר, אנשים מתקרבים אליו בצורה חופשית והולכים בכל האזור של המחסום בצורה חופשית, יש סיכוי טוב שמישהו יבוא ויתפוצץ עליו או יירה עליו וינצל את הבלגן. מחסום שהוא בצורה שגרתית בבלגן, או מפקד מחסום שיש לו בצורה שגרתית בלגן, זה רק עניין של זמן עד שהטרור, במיוחד באזור מסוכן כמו שכם, יזהה את זה ויתקוף. ואז השאלה היא מה הכלים של מפקד להשיג סדר במחסום. אז הכלים של מפקד להשיג סדר במחסום יכולים להיות: א' אלימות פיזית, שזה עובד, בהחלט עובד. אכזריות עובדת. אם אתה לוקח בן אדם שהתפרע ודופק לו קנה בראש, זה עובד, זה שיטה יעילה. זה שיטה מאוד לא מוסרית ומפקדים בדרך כלל לא משתמשים בה. ובגלל זה המפקדים משתמשים בעיכוב. שזה שיטה פחות יעילה, היא פחות מפחידה אותם, אבל וואלה, היא גם כן עובדת.

מה היא אומרת? אומרת שבן אדם שעשה לך בעיות במחסום, שהפר לך את הסדר במחסום, שדיבר בצורה... אתה צריך לשמור על שררה, אתה צריך לשמור במחסום על יחסים שהם יכבדו אותך. מה לעשות, זה נשמע נורא רע וזה מאוד רע. זה המציאות של מחסום. על מחסום נאמר ונכתב כבר הכל, מי שרואה את הסרט "מחסומים" מבין את העניין הזה נראה לי. אבל בסופו של דבר אתה צריך לשמור על איזשהו כבוד כלפיך, ואתה צריך לשמור על סדר במחסום. אז אתה לוקח את אותו בן אדם שיצא מהתור, את אותם כמה אנשים שעשו לך בלגן, אתה קושר אותם באזיקון מאחורי הידיים ומושיב אותם עשר שעות, חמש שעות.

מי מחליט? מפקד המחסום? מפקד המחסום במקום. אני עוד פעם חייב להגיד, שכל עוד קיימים מחסומים – וזה דיון אחר אם צריכים להיות מחסומים או לא צריכים, כנראה שצריך, כי אין כל כך ברירה במקומות מסוימים, ויש מקומות שאפשר לבטל מחסומים. זה ברור לי. וכשיוכלו לפנות התנחלויות בכלל יהיה אפשר לבטל הרבה מחסומים. אבל יש איזשהי כמות של מחסומים שיהיו קיימים. וכל זמן שקיימים מחסומים, עיכוב זאת הדרך הכי הכי הומנית, מכל הדרכים האחרות שהן הרבה פחות הומניות, לייצר סדר במחסום. ומה לעשות, צריך לשמור גם על החיים של החיילים.

בתור מפקד מחסום, מי מנחה אותך שאתה יכול לעכב, לא יכול לעכב? זה בתדריכי מ"פ. הדרך שלנו אמרו שמקובלת זה לעכב. אף אחד לא נותן לך לגיטימציה לאלימות פיזית.

איזה עוד שיטות ענישה או סמכות מופעלים? במקרים היותר קיצוניים לוקחים אנשים לפלוגה. היתה איזה מכלאה כזאת בפלוגה, מאולתרת, שאנשים היו יכולים לשבת בה גם יומיים. זה למקרים שאנשים שם ממש עשו בעיות. אתה לוקח אותם לג'יפ, מושיב אותם יומיים באיזשהו מכלאה כזאת מאולתרת שהקמנו, עם גגון פח, עם מזרונים.

הם עצורים? כן. קשורים בידיים מאחורי הגב, יושבים בתוך המכלאה לאיזה יום. נותנים להם מים, נותנים להם אוכל, אבל הם קשורים שם איזה יום במכלאה של הפלוגה ויש מישהו ששומר עליהם. איזשהו גגון פח עם מזרון מתחתיו ותיל מסביב.

מה היו הקריטריונים כדי לזכות ביום או יומיים במכלאה? אני לא זוכר. זה דברים ברמה של מי שעשה יותר. עכבת אותו והוא המשיך לעשות בעיות. מתחיל להתפרע, מתחיל לזוז, מתנהג באלימות. או מישהו שבאופן קבוע אתה תופס אותו.