עקבו אחרינו:
english
לוחמים ולוחמות מספרים על השטחים
  
7 במאי, 2016

הודעה לעיתונות: ״ניהול מבצע צוק איתן – מדינית וצבאית – חייב להתברר לעומק וברצינות ​במסגרת​ ועדת חקירה ממלכתית.”

ביקורת המבקר על כ​​שלון הדרג המדיני הבכיר​,​ שמתווספת לתמונה הקשה שעלתה מעדויותיהם של החיילים שלחמו במבצע ׳צוק איתן׳ – מחייבים הקמת ועדת חקירה ממלכתית.

לפני שנה, בחודש מאי 2015, פורסם על ידי ארגון החיילים “שוברים שתיקה” ספר המכיל עדויות של למעלה משישים קצינים וחיילים ממבצע “צוק איתן”​. מהעדויות ​נחשפה תמונה קשה​ הנוגעת למדיניות הלחימה של צה”ל במבצע. העדויות הצביעו, בין היתר,​​ על מדיניות ירי חסרת הבחנה שהובילה לפגיעה ולהרג של מאות אזרחים חפים מפשע; העברת מידע מוטעה לכוחות הקרקע על כך שהפעילות מתבצעת באזורים ​ריקים מאזרחים, בעוד שבפועל נותרו בהם אזרחים חפים מפשע; הוראות פתיחה באש חסרות תקדים במתירנות ובקלות שלהן; וירי של אלפי פגזי ארטילריה​ שאינם מדויקים אל עבר שכונות מגורים

כעת גם מבקר המדינה מותח ביקורת חריפה על מקבלי ההחלטות והתנהלות הדרג המדיני במבצע “צוק איתן” וראש הממשלה נתניהו בראשם.

מנכ”לית “שוברים שתיקה”, יולי נובק: ״כבר לפני שנה, לאחר שפרסמנו את העדויות הקשות של החיילים, חשפנו את המדיניות המסוכנת שדירדרה את צה”ל לשפל ערכי ומוסרי חסר תקדים ב​מהלך ​׳צוק איתן׳ וקראנו בעקבות זאת להקמת ועדת חקירה ממלכתית.

הביקורת החמורה של המבקר ביחד עם התמונה המטרידה ​העולה ​ממכלול עדויות החיילים מ׳צוק איתן׳ – מדגישה כי קריאה זו שלנו רלוונטיות מתמיד: ניהול מבצע צוק איתן על כל ​היבטיו שלו חייב להתברר לעומק וברצינות ורק באמצעות ועדת חקירה ממלכתית.

האסטרטגיה של ממשלת נתניהו מובילה את קציני וחיילי צה”ל ואת מדינת ישראל לסחרור מוסרי ומדיני

זכותה של החברה בישראל לדעת לאילו משימות נשלחים בניה בשמה, מהן הנורמות לפיהן פועל צה”ל​, ​מהי מידת האחריות של מקבלי ההחלטות ומגבלותיהם של מנהיגיה”.

| Email  Print
שוברים שתיקה - מאמרי דעה ועיתונות מאמרי דעה, חדשות מהשטח, והודעות לעיתונות משוברים שתיקה.


נושאים
כותבים