עקבו אחרינו:
english
לוחמים ולוחמות מספרים על השטחים
  

שאלות ותשובות כלליות

שאלות ותשובות כלליות

+ למה אתם מדברים בחו"ל?

● רוב העבודה שלנו היא בישראל: העדויות, הפרסומים, ההרצאות והסיורים שלנו מתקיימים קודם כל בישראל ובעברית.

● הכיבוש והשליטה ארוכת השנים על עם אחר הם לא עניין פנים ישראלי. הדיון על מדיניות ישראל בשטחים מתקיים ברחבי העולם בלי קשר לשוברים שתיקה, אך הקול הישראלי היחיד שנשמע בנושא הוא הקול של הימין שאומר לעולם – אם אתם תומכים בישראל – אתם חייבים לתמוך בכיבוש וההתנחלויות.

● דוגמא בולטת לגורמי ימין המקדמים ומשדלים להמשך מדיניות הכיבוש בחו”ל היא עמותת מועצת יש”ע, המפעילה שליח מיוחד בחו”ל (Chief Foreign Envoy) שתפקידו לקדם את מפעל ההתנחלויות

● אנחנו ב’שוברים שתיקה’ לא מוכנים שהפרצוף של ישראל בעולם יהיה הימין והמתנחלים. לא כל אזרחי ישראל תומכים בכיבוש ובהתנחלות והעולם צריך לדעת את זה.

● אנחנו מאמינים שחובתנו לקחת אחריות על המעשים שביצענו בעצמנו והמתבצעים בשמנו בשטחים. אנחנו לא מעבירים, לא בארץ ולא בחו”ל ביקורת על חיילי צה”ל (אנחנו חיילי צה”ל!), אלא על המדיניות שבשמה נשלחנו לשטחים ושאותה צריך לשנות. אנחנו מאמינים שבהשמעת הקול הזה אנו עושים שירות חשוב ביותר למעמדה ותדמיתה של מדינת ישראל. אנו מבקשים להעביר בעולם את המסר לפיו תמיכה בכיבוש פוגעת בישראל, ושתמיכה בישראל חייבת לכלול גם את הפסקת התמיכה בכיבוש.

+ מי מממן אתכם/למה אתם מקבלים כסף מחו"ל?

● רשימת התורמים המלאה של שוברים שתיקה מפורסמת מדי שנה באתר האינטרנט של הארגון. אנחנו שקופים ב100% מיום הקמתנו. כל המימון שלנו מגיע מתורמים פרטיים ומקרנות שונות. כל המדינות התורמות לנו הן מדינות ידידותיות לישראל.

● כמו שאר ארגוני זכויות האדם בישראל גם ‘שוברים שתיקה’ לא מקבלת שום תמיכה כספית מהמדינה. זאת בניגוד לארגוני ימין רבים הנהנים מתמיכה כספית נדיבה מקופת משלם המיסים הישראלי.

● הקרנות התורמות ל’שוברים שתיקה’ הן קרנות הנתמכות על ידי כמה מהמדינות הידידותיות ביותר לישראל בעולם, כמו הולנד, דנמרק ושוויץ. מדובר במדינות המשקיעות בישראל מאות מיליוני אירו בפיתוח מדעי, טכנולוגי, חקלאי וכלכלי. את המדינות הללו מנסה הימין לצייר כאויבותיה הגדולות של ישראל, ובכך גורם נזק דיפלומטי וכלכלי חמור ביותר.

+ למה אתם משקרים?

● אנחנו לא. במהלך למעלה מעשור של פעילות אספנו ופרסמנו אלפי עדויות של למעלה מאלף חיילים וחיילות, קצינים וקצינות. לאורך שנות פעילותנו לא קרה ולו פעם אחת שעדות שפרסמנו נמצאה שקרית.

● תהליך האימות המדוקדק אותו עוברת כל עדות קודם לפרסומה הוכיח את עצמו שוב ושוב. את איסוף העדויות ואימותן מבצע צוות תחקירנים המורכב מלוחמים לשעבר אשר עברו תהליך הכשרה ארוך ומקצועי. (דוגמא לכך היא העדות של ח”כ אורן חזן שניסה לשקר לנו והצלחנו לחשוף אותה כשקר). ישנן עדויות שקריות נוספות שהעבירו לנו במהלך השנים במטרה להפיל אותנו. כולן זוהו, נגנזו ומעולם לא פורסמו.

● לאחרונה הוצגו שני סרטונים שלכאורה “חושפים שקרים” שאחד ממדריכי הארגון סיפר בעת סיור שלנו לחברון. מול טענות חסרות בסיס אלה הצגנו סרטוני וידיאו, תמונות ומספר רב של עדויות המוכיחות שהדברים שנאמרו בסיור הם מציאות שלצערנו אכן התרחשה, וכך הוכחנו שוב שבעוד גורמי ימין מצטיינים בסיסמאות פופוליסטיות, אנו מציגים עובדות מבוססות ובדוקות.

● הסיורים שאנו עורכים הם בני 8 שעות ומלאים במידע. אלו הרודפים אותנו מימין, מוציאים משפט קצר מתוך קונטקסט רחב ומציגים אותו כשקר.

● אנו יודעים שעדויות החיילים מציבים מראה בפני הציבור שהמציאות הנשקפת ממנה היא עגומה. אך לצערנו המציאות הזו היא מה שחווינו במהלך שירותנו בשטחים הכבושים, ועל המציאות הלא נעימה הזאת אנו מספרים.

+ האם אתם מדברים/תומכים ב-BDS?

● ‘שוברים שתיקה’ מעולם לא תמכו בתנועת החרם על ישראל, ומעולם לא נתמכו על ידי תנועה זו (ובאופן כללי יותר, כדאי לדעת, תנועת החרם לא תומכת במוסדות ישראלים כלל).

● אנו מאמינים שהדרך לסיום הכיבוש עוברת דרך שיח ציבורי ער על המחיר המוסרי אותו משלמת החברה הישראלית עבור המשך קיומו של משטר הכיבוש.

● אנו מאמינים שיש לשמור על הלגיטימיות של מדינת ישראל, ושהגורם המרכזי הגורם לערעור הלגיטימציה הזו בקרב הקהילה הבינלאומית הוא הכיבוש ארוך השנים.

+ למה העדים אנונימיים?

● העדים אינם אנונימיים. העדויות נמסרות בראיונות פרונטאליים, כאשר זהות העד ידועה למראיין. כחלק מתהליך האימות, מאומתת גם זהותו של העד. ב”שוברים שתיקה” יש עשרות עדים שכבר נחשפו בפני הציבור הרחב, ועדויות הווידיאו שלהם נמצאות באתר האינטרנט של הארגון.

● חשוב לזכור שלחשיפה כעדים יש מחיר חברתי בישראל, כפי שניתן לראות בתגובות הקשות והאיומים מהם סובל הארגון ופעיליו. כדי לשמור על העדים ולהגן עליהם מפני ההסתה הפראית ומשולחת הרסן, הפרטים שלהם לא מפורסמים ונשמרים אצלנו כל עוד הם אינם מעונינים להיחשף. המחויבות שלנו היא בראש ובראשונה לחיילים שהחליטו להצטרף אלינו ולשבור שתיקה.

● כל העדויות שלנו עוברות צנזורה צבאית קפדנית לפני פרסום.

● מכיוון שהתמונה שעולה מאלפי העדויות שפורסמו עד היום נוגעת למערכת ולמדיניות של ישראל וצה”ל בשטחים, הדבר החשוב הוא לא הפרטים של העד הספציפי, אלא שהמציאות שעולה מהעדויות השונות היא אותה מציאות, בין אם החייל שירת בשכם, בחברון או בכל מקום אחר בשטחים, ובכל יחידה.

+ למה אתם לא עובדים עם הצבא?

● מטרת “שוברים שתיקה” היא לחשוף את העדויות והמציאות בשטחים בפני הציבור. אנו מאמינים כי משימת השיטור והשליטה על עם אחר המוטלת על צה”ל כבר 48 שנים היא משימה אותה הטילה החברה הישראלית על צה”ל, וכך גם ההחלטה לגבי שינוי המשימה נמצאת בידיה של החברה ולא בידי הצבא.

● עדויות החיילים נועדו לחשוף בפני הציבור את המחיר המוסרי הכבד אותה משלמת החברה הישראלית על המשך השליטה הצבאית באוכלוסייה האזרחית הפלסטינית, מתוך תקווה לעורר התנגדות להמשך השליטה הזו ולהביא עתיד לישראל שלא כולל את המשך השליטה בפלסטינים.

+ למה אתם כל כך שנויים במחלוקת?

העדויות אותן מפרסם ארגון ‘שוברים שתיקה’ מציבות בפני הציבור הישראלי מראה אשר הדמות הניבטת ממנה אינה נעימה. העבודה שאנחנו עושים היא מקצועית והאמינות שלנו גבוהה. לכן, אין זה מפתיע שהתגובות של חלק מהציבור לעדויות תיהנה תגובות קשות. יחד עם זאת, ישנו חלק גדול בציבור המבין את החשיבות שבפרסום העדויות. משנה לשנה פונים אלינו יותר ויותר חיילים המבקשים לשבור את שתיקתם ומגיעים לעוד קבוצות וקהלים שרוצים לשמוע על המציאות אותה חווינו כחיילים ששירתו בשטחים הכבושים.

| Email  Print
שוברים שתיקה - מאמרי דעה ועיתונות מאמרי דעה, חדשות מהשטח, והודעות לעיתונות משוברים שתיקה.


נושאים
כותבים